Dla kogo balkoniki rehabilitacyjne?

Do tej samej grupy produktów, co podpórki, należą balkoniki rehabilitacyjne. Oba produkty różnią się jednak zastosowaniem. O ile podpórki umożliwiają osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi poruszanie się po świeżym powietrzu, o tyle balkoniki rehabilitacyjne służą pomocą przy pionizacji dla osób starszych i przechodzących rehabilitację pourazową, o której znaczeniu wspominaliśmy już w artykule poświęconym parapodiom. Jest to więc rodzaj sprzętu pomocowego stosowany wewnątrz budynków, który spotkamy m.in. na każdym szpitalnym oddziale, gdzie chory zmuszony jest do co najmniej kilkudniowego zachowania pozycji leżącej.

W przypadku rehabilitacji pooperacyjnej, balkoniki służą stopniowemu odzyskiwaniu sprawności w kończynach dolnych. Z kolei w przypadku osób przebywających w pozycji leżącej przez dłuższy czas, balkoniki umożliwiają czasową zmianę pozycji. Długotrwałe leżenie, poza oczywistym problemem, jakim jest powodowanie zmian odleżynowych, wpływa bowiem negatywnie na niemal cały organizm, z wszystkimi jego układami. Dzięki balkonikowi możemy zaktywizować inne mięśnie, zastałe podczas leżenia.

Balkoniki rehabilitacyjne możemy podzielić na trzy główne grupy, według funkcji jakie mają spełniać ? wyróżniamy więc balkoniki stałe, kroczące, a także połączenie obu rodzajów czyli stałe z kółkami. Istnieją również modele dwu- oraz trójfunkcyjne, łączące funkcje balkonika stałego i kroczącego lub wszystkie trzy wymienione powyżej. Balkoniki mogą ponadto różnić się typem mocowań odpowiedzialnych za złożenie sprzętu, faktem zamontowania dodatkowego kompletu uchwytów (dla osób, które mają problem ze wstawaniem), wyglądem oraz ilością kółek (zero, dwa lub cztery).

Niezależnie od rodzaju, wszystkie balkoniki rehabilitacyjne wykonane są z aluminium, żeby zapewnić lekkość konstrukcji i tym samym umożliwić choremu przesuwanie sprzętu. Wszak w tym właśnie celu zostały wynalezione, by chory nie tylko mógł przy nich stać, lecz również przemieszczać się, choćby w ograniczonym zakresie.

Balkonik rehabilitacyjny kroczący trójfunkcyjny marki Vitea Care

Balkonik rehabilitacyjny kroczący trójfunkcyjny marki Vitea Care

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*