Podpórki dla osób starszych

W jednym z pierwszych wpisów na naszym blogu wspominaliśmy o zmianach zachodzących w organizmach osób starszych oraz sprzętach rehabilitacyjnych i sanitarnych, które ułatwiają im funkcjonowanie mimo postępujących procesów starzenia. Wówczas tylko wspomnieliśmy o jednym z bardziej przydatnych sprzętów, jakim są podpórki. Zasługują one na osobny artykuł, gdyż są chyba najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym u osób w podeszłym wieku z problemami w chodzeniu.

Osoba przeżywająca jesień życia chciałaby podtrzymać dotychczasowy poziom aktywności, zachować pełną samodzielność, jednak własny organizm ogranicza ją, uzależniając od innych osób. Alternatywą jest zastosowanie pomocy w postaci wspomnianych podpórek. Stanowią one oparcie dla schorowanego ciała, pozwalając przenieść jego ciężar na „zewnętrzny układ ruchu”. Tym samym starszy człowiek, którego kości, mięśnie, ścięgna lub stawy niedomagają, może bez pomocy drugiej osoby wyjść na spacer czy zrobić zakupy, które umieści w specjalnie do tego celu umocowanym koszyku, żeby nie zajmować rąk siatkami.

Na rynku istnieją różne rodzaje podpórek. Podstawową różnicę stanowi liczba kół – wyróżniamy podpórki dwu-, trój- i czterokołowe. Podpórki mogą być stalowe i aluminiowe, mogą mieć podparcia na nogi, a także podłokietniki, wreszcie mogą mieć wygląd klasyczny lub nowoczesny. Większość podpórek wyposażonych jest w siedzisko oraz hamulce z możliwością blokady. Dzięki takiemu zestawowi użytkownik może zatrzymać się i usiąść, dając odpocząć zmęczonym nogom.

Żadna podpórka nie zastąpi w pełni sprawnych nóg, jednak dzięki niej osoba starsza może uniezależnić się od pomocy osób trzecich, choć na chwilę zmienić otoczenie czy też po prostu zaczerpnąć świeżego powietrza w parku.

Podpórka czterokołowa marki Vitea Care

Aluminiowa podpórka czterokołowa marki Vitea Care

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*