Orteza stawu skokowego – czym jest i kiedy stosować? Cz.2

W poprzednim artykule rozpoczęliśmy temat ortez stawu skokowego. Kontynuując wątek, przedstawimy kilka cennych wskazówek na temat wyboru najlepszego stabilizatora do naszych potrzeb. Dowiecie się także, jak dopasować model ortezy oraz jaka jest jej przewaga nad gipsem. Zapraszamy do lektury.

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule stabilizator kostki sprawdzi się przy różnorodnych urazach, dolegliwościach bólowych, a także przy stosowaniu profilaktycznym. By jednak używanie tego typu sprzętu przyniosło najlepsze korzyści, trzeba wybrać odpowiedni model. Pamiętajmy, że decyzja o wyborze stabilizatora zawsze powinna być podejmowana z pomocą fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy.

Ortezy sztywne, półsztywne i miękkie

Najprostszy podział ortez dzieli je na sztywne, półsztywne i miękkie. Jak łatwo się domyśleć, im sztywniejszy stabilizator, tym większe ograniczenie ruchomości w stawie. A zatem wersje sztywne polecane są przede wszystkim w leczeniu skomplikowanych urazów takich jak złamania. Stosuje się je również w rehabilitacji pooperacyjnej. Wersje półsztywne dedykowane są osobom, które są na końcowym etapie powrotu do zdrowia. Sprawdzą się też, kiedy wracamy do aktywności fizycznej po urazie. Z kolei ortezy miękkie dedykowane są do stosowania profilaktycznego, a także osobom starszym, gdyż zwiększają stabilność stawu i niwelują niewielkie dolegliwości bólowe.

Jak wybrać stabilizator kostki?

O wyborze stabilizatora stawu skokowego decyduje przede wszystkim jego przeznaczenie. Inną ortezę wybierzemy bowiem do stosowania profilaktycznego, a inną w celu wyleczenia złamania. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania sprzętu. Liczy się nie tylko wytrzymałość, ale też komfort użytkowania. Sprawdźmy zatem czy wybrany przez nas model posiada miękkie wykończenie, które zapobiegnie przed obcieraniem stopy.

Dostosujmy także wersje do wagi pacjenta, zwłaszcza jeśli osoba, która ma nosić ortezę zmaga się ze sporą ilością nadprogramowych kilogramów. Wówczas będzie potrzebować dodatkowo wzmacnianej wersji.

Przewaga ortez nad gipsem

O ile tylko to możliwe, zawsze lepiej jest wybrać stabilizator niż gips. Orteza stanowi dużo praktyczniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim jest lżejsza od gipsu, pozwala na zachowanie ruchomości stopy w zależności o wybranego modelu. Zapewnia również prawidłową wentylację, co gwarantuje odpowiednią higienę skóry. Poza tym ortezę można w każdym momencie zdjąć, a dzięki regulacji nie narażamy się na ryzyko zbyt ciasnego założenia jak to czasem zdarza się w przypadku gipsu.

Skoro już wiesz wszystko na temat ortez stawu skokowego, serdecznie zapraszamy do sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym MDH. Znajdziesz tam bogatą gamę stabilizatorów na kostkę od profesjonalnej marki Qmed. Do tego nasza fachowa obsługa pomoże Ci wybrać najlepszy model ortezy dostosowany do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*