Orteza stawu skokowego – czym jest i kiedy stosować? Cz.1

Kostka, bo tak potocznie nazywamy staw skokowy, należy do jednych z najbardziej obciążonych elementów naszego ciała. Jego skomplikowana budowa pozwala mu znosić naprawdę duże wyzwania, takie jak chodzenie, bieganie czy skakanie. Staw skokowy przez swoją wielofunkcyjność, jest również mocno narożny na różnego rodzaju kontuzje. Do ich leczenia najczęściej używa się ortez i stabilizatorów. Ich rodzaje, sposób użycia i działanie poznacie, czytając dzisiejszy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Leczenie urazów kostki często opiera się na stosowaniu odpowiedniego stabilizatora. Obecnie w sklepach medycznych znajdziemy bardzo szeroką gamę tego rodzaju produktów. Ich wybór powinien być zgodny z zaleceniami lekarza. Tylko wtedy mamy pewność, że sięgniemy po wyrób, który pomoże nam w powrocie do zdrowia. Zanim zatem udacie się do sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym, dowiedzcie się o najważniejszych zaletach ortezy stawu skokowego.

Stabilizator kostki – co to?

Celem stabilizatora stawu skokowego jest jego stabilizacja i częściowe unieruchomienie. Stopień usztywnienia zależy od rodzaju urazu oraz typu samej ortezy. Przy niewielkich uszkodzeniach sięga się po ortezy pozwalające na większy zakres ruchu. Stabilizator w wielu przypadkach może zastąpić gips. Przewagą ortezy jest pozostawienie odsłoniętej stopy oraz możliwość jej niewielkiego poruszania, co przyspiesza regenerację.

Jednak ortezy stawu skokowego stosowane są nie tylko w przypadku zwichnięcia, stłuczenia czy złamania. Można po nie sięgać również w ramach profilaktyki. Świetnie sprawdzają się jako ochrona przed kolejną kontuzją, kiedy postanowimy wrócić do ulubionej aktywności fizycznej.

Stabilizator stawu skokowego – na jakie urazy?

Orteza stawu skokowego sprawdzi się do stosowania w różnorodnych urazach. Można po nie sięgnąć w przypadku niewielkich stłuczeń czy zwichnięć. Polecane są także przy skręcaniach, a nawet złamaniach. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdziemy również specjalistyczne ortezy służące do unieruchomienia nie tylko kostki, ale całej stopy. Dedykowane są one osobom po większych urazach, a także jako forma rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.

Niektóre stabilizatory sprawdzą się również w łagodzeniu bólu w przypadku reumatoidalnej choroby stawów.

W sklepie ze sprzętem medycznym MDH znajdziecie bogatą gamę ortez stawu skokowego wysokiej jakości dostosowanych do różnorodnych dolegliwości. O tym jak wybrać najlepszy model, przeczytacie w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*