Punkty spustowe – czym są i jak się ich pozbyć?

Punkty spustowe to termin używany w fizjoterapii. Określa się nim bolesne zgrubienia powstałe w obrębie mięśnia. Przyczyna ich powstawania jest różnorodna. Istnieje jednak łatwy sposób na ich pozbycie się. Chcesz go poznać? Czytaj nasz dzisiejszy artykuł.

Punkty spustowe to wyczuwalne, bolesne guzki pojawiające się w okolicy mięśnia. Łatwo je zlokalizować, gdyż często już samo ich dotknięcie powoduje ból. W łagodniejszych przypadkach dolegliwości bólowe pojawiają się w wyniku silniejszego ucisku. Ból może występować w konkretnym miejscu, a czasem promieniuje na sąsiadujące tkanki. Pojawienie się punków spustowych w ciele potrafi wprowadzić duży dyskomfort w naszym codziennym funkcjonowaniu, a także osłabia naszą siłę mięśniową.

Przyczyny punktów spustowych

Do najczęstszych przyczyn występowania punktów spustowych należą przebyte urazy i choroby narządu ruchu. Tego typu dolegliwość może również powstać w wyniku stresu, bezsenności, niedoborów witaminowych czy przeciążenia organizmu.

Punkt spustowy powstaje często w wyniku nadmiernego napięcia mięśni lub ich zbyt dużego rozciągnięcia. Może być także wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Punkty spustowe – jak się ich pozbyć?

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą pozbyć się bolesnych punktów spustowych. Do tych, które można stosować na własną rękę w domowym zaciszu, należą rollery i piłeczki rehabilitacyjne.

Dobrej jakości roller pozwala na wykonanie efektywnego, samodzielnego masażu całego ciała. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można znaleźć rollery gładkie oraz takie z wypustkami. Te drugie skuteczniej sprawdzą się w walce z punktami spustowymi, gdyż spowodują silniejszy nacisk. Musimy nastawić się, że taki masaż nie będzie należał do najprzyjemniejszych, ale po chwili przyniesie dużą ulgę.

Jednak rollery nie są w stanie dotrzeć wszędzie. By wymasować trudno dostępne miejsca, najlepiej sięgnąć po piłeczki rehabilitacyjne z wypustkami, dzięki którym skutecznie rozmasujemy okolice łopatek, barków i mięśnie przykręgosłupowe.

Punkty spustowe – jak im zapobiegać?

Niestety, punkty spustowe mają tendencję do nawracania. Kiedy więc już raz wystąpią, warto podjąć odpowiednie korki i zadbać o codzienną profilaktykę. Powinna ona obejmować prawidłowo dobraną aktywność fizyczną łączącą w sobie zarówno napinanie, jak i rozciągnie mięśni, masaże oraz stosowanie rollerów i piłeczek rehabilitacyjnych. Dobrym pomysłem będzie również korzystanie z sauny i znalezienie odpowiedniego sposobu relaksacji, w tym przypadku pomocna może być joga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*