Kiedy sięgnąć po kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny stanowi formę szyjnej ortezy, która wspomaga leczenie urazów odcinka szyjnego kręgosłupa. Może być również pomocny w przypadku przewlekłych bólów szyi i nadmiernego napięcia mięśni wokół karku. Kiedy warto sięgnąć po ten skuteczny sprzęt rehabilitacyjny?  O tym w dzisiejszym artykule.

Na dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa cierpi coraz więcej osób. Związane to jest nie tylko z urazami, które dotykają tej części naszego ciała, ale przede wszystkim z siedzącym trybem życia i nadmiernym stresem. W ich wyniku mięśnie szyi i karku nadmiernie napinają się, a nie rozluźnione na czas mogą przyczyniać się do powstania przewlekłych dolegliwości.

Kiedy już pojawi się ból trzeba przede wszystkim udać się do specjalisty – lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. On zaleci odpowiednie postępowanie. Jednym z nich może być konieczność noszenia kołnierza ortopedycznego.

Rodzaj kołnierza ortopedycznego dostosowany do dolegliwości

Wybór odpowiedniego kołnierza ortopedycznego zależy przede wszystkim od rodzaju urazu. Wyróżnia się kołnierze sztywne i miękkie. Występują kołnierze jednoczęściowe do doraźnego stosowania np. w ratownictwie medycznym. Z kolei ich wersje dwuczęściowe stosuje się w przypadku przewlekłego bólu w szyi, a także u osób po interwencjach chirurgicznych.

Kołnierze ortopedyczne miękkie oraz półsztywne dedykowane są pacjentom z niewielkimi przypadłościami, takimi na przykład jak kręcz szyi. Wersje sztywne stosuje się wówczas, gdy konieczne jest całkowite unieruchomienie szyi. To rozwiązanie często stosowane jest w przypadku dyskopatii.

Kołnierz ortopedyczny – po co?

Pierwsze co przychodzi na myśl, kiedy myślimy o noszeniu kołnierza ortopedycznego, to wszelkiego rodzaju urazy powstałe na skutek wypadku. Również osoby, które przeszły leczenie chirurgiczne okolicy szyi, powinny nosić przez jakiś czas kołnierz ortopedyczny.

Jednak kołnierz ortopedyczny ma znacznie szersze zastosowanie. Może pomóc w przypadku leczenia chronicznego bólu, w tym różnego rodzaju nerwobólów. Zapobiega pogłębianiu się wady postawy, a także pomaga w jej korygowaniu. Często po ten sprzęt rehabilitacyjny sięgają osoby z reumatyzmem czy borykające się z zesztywnieniem mięśni w okolicach szyi i karku.

Jak długo nosić kołnierz ortopedyczny?

Wszystko zależy od rodzaju dolegliwości. Jednak kołnierza ortopedycznego nie można stosować nieustannie. To rozwiązanie czasowe, które może być stosowane od kilku dni do maksymalnie 2-3 miesięcy. Długość jego noszenia powinien określić lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta. Także specjalista powinien dobrać odpowiedni rodzaj kołnierza, który skutecznie wesprze leczenie dolegliwości.

W doborze odpowiedniego kołnierza ortopedycznego mogą pomóc również specjaliści w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. W MDH możecie liczyć na fachową pomoc przy wyborze odpowiedniego kołnierza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*