Jak zapobiegać haluksom?

Haluks, czyli tzw. palec koślawy to uciążliwa i bolesna dolegliwość, która potrafi uprzykrzyć życie, a nawet utrudnić codzienne funkcjonowanie. Większość osób zaniedbuje odpowiednią profilaktykę, bagatelizując pierwsze objawy wystąpienia haluksów. To duży błąd, gdyż wczesne działanie może uchronić nas przed większymi dolegliwościami w przyszłości. Jak zatem zapobiegać haluksom i dbać o komfort naszych stóp? O tym w dzisiejszym artykule.

Jak powstają haluksy?

Paluch koślawy nie powstaje z dnia na dzień, to proces długotrwały i do pewnego momentu niezauważalny. Aż któregoś dnia zaczynamy odczuwać ból w obrębie dużego palca u stopy, buty stają się niewygodne, uciskają bolesne miejsce, a my mamy coraz większe problemy z chodzeniem.

Do najczęstszych przyczyn powstawania haluksów zalicza się częste noszenie butów na obcasie, nadwagę, pracę stojącą. Palec koślawy bywa również powikłaniem nieleczonego płaskostopia. Jeśli więc jesteś w grupie ryzyka, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na komfort swoich stóp.

Najważniejszym elementem w profilaktyce haluksów jest odpowiednie obuwie. Panie szpilki powinny zachować tylko ona wyjątkowe okazje, a na co dzień wybierać buty wygodne, z miękką podeszwą. Nie polecam również obuwia z czubkiem, który ściska palce, deformując stopę. Jeśli natomiast zauważysz u siebie pierwsze objawy haluksów w postaci charakterystycznego zgrubienia po zewnętrznej stronie dużego paca u stopy, jak najszybciej zgłoś się na konsultację do ortopedy lub fizjoterapeuty. Zaleci on odpowiednie postępowanie, które w początkowej fazie, może zapobiec pogłębianiu się deformacji i złagodzi dolegliwości bólowe.

Nieinwazyjne sposoby na haluksy

Przy pierwszych objawach palca koślawego bardzo można sobie pomóc odpowiednią rehabilitacją w postaci gimnastyki korekcyjnej, zabiegów fizykoterapeutycznych, a przede wszystkim nosząc odpowiednio dobrane przez specjalistę wkładki ortopedyczne, podpierające łuk poprzeczny stopy.

W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym znaleźć można również bogaty wybór akcesoriów do korygowania haluksów. Znajdziesz wśród nich aparaty korygujące, na dzień lub na noc, taśmy do kinesiotapingu, separatory czy przyrządy do ćwiczeń haluksów.

Szeroką gamę tego typu produktów oferuje renomowana marka Qmed. Separatory oraz aparaty korygujące haluksy powstały w konsultacji z doświadczonymi fizjoterapeutami. Stanowią skuteczny i nieinwazyjny sposób rehabilitacji palca koślawego. Ich regularne stosowanie może zatrzymać pogłębianie się deformacji, zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także uchronić nas przed chirurgiczną interwencją.

Poznaj bliżej już dziś akcesoria do korekcji palucha koślawego od Qmed. Znajdziesz je w sklepie internetowym ze sprzętem rehabilitacyjnym MDH, a także w naszych sklepach stacjonarnych na terenie całego kraju. Zainterweniuj już dziś i zapobiegnij rozwojowi haluksów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*