Orteza stawu skokowego – kiedy stosować?

Urazy stawu skokowego zdarzają się nagminnie, od niewielkich zwichnięć i skręceń, po poważne uszkodzenia, ze złamaniem lub zerwaniem ścięgien włącznie. W takiej sytuacji ortopedzi często zalecają sięgnięcie po ortezę stawu skokowego. W jakich jeszcze sytuacjach przyda się tego typu stabilizator i jak z niego korzystać, by jego użytkowanie przyniosło nam wymierne korzyści? O tym w dzisiejszym artykule.

Na rynku sprzętu rehabilitacyjnego znajdziemy szeroki wybór ortez i stabilizatorów stawu skokowego, od prostych opasek uciskowych, które sprawdzą się przy niewielkich zwichnięciach lub skręceniach po, specjalistyczne ortezy mające za zadanie przywrócić pełną sprawność po skomplikowanych urazach w obrębie kostki. By wybrać najlepszy model, który sprawdzi się w naszym przypadku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem ortopedą. To on zaleca stosowanie ortezy po uprzednim zdiagnozowaniu urazu. Ortezy coraz częściej stosowane są jako zamiennik tradycyjnego gipsu, nawet przy złamaniach. W nich bowiem szybciej następuje regeneracja uszkodzonej kończyny.

Stabilizator stawu skokowego sprawdzi się w przypadku różnorodnych urazów, od zwichnięć i skręceń po złamania, naciągnięcia czy zerwania więzadeł. Po ortezy często sięgają sportowcy, których stawy skokowe, poddawane ciągłemu wysiłkowi, są narażone na kontuzję. Stabilizatorów można używać jako formę rehabilitacji po urazie. Wówczas zabezpieczą kostkę przed gwałtownymi ruchami i zapewnią jej odpowiednie odciążenie.

Jednak nie tylko sportowcy sięgają po ortezy stawu skokowego. Także osoby cierpiące na przewlekłe problemy zdrowotne w obrębie kostki mogą poczuć ulgę, stosując odpowiedni stabilizator. Najczęściej wykorzystuje się go w leczeniu podrażnienia stawów i okostnej, chorobie Mortona, zapaleniu ścięgna Achillesa, a także w przypadku różnorodnych zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu skokowego. Pomocniczo po ortezy można sięgnąć w przypadku zaawansowanej choroby reumatoidalnej lub artretyzmie. Stabilizator bywa również pomocny w przypadku występowania płaskostopia poprzecznego.

Orteza stawu skokowego – jak wybrać?

Wybierając ortezę stawu skokowego, trzeba przede wszystkim zwrócić baczną uwagę na jej rozmiar. Stabilizator nie powinien być ani za luźny ani za ciasny. Dobrze jest więc skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca, jakimi niewątpliwe są sprzedawcy w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym MDH. Skutecznie pomogą wybrać Ci idealnie dostosowaną ortezę.

Zwróć również uwagę na to, by materiał, z którego wytworzony jest stabilizator był miękki i oddychający. Ważne by nie obcierał kończyny w żadnym miejscu, gdyż zazwyczaj trzeba go nosić co najmniej kilka tygodni.

Ortezy stawu skokowego dostępne w sklepach MDH to produkty medyczne, atestowane, spełniają wszelkie wymogi. Sięgając po nie, wybierasz zatem, to co najlepsze dla twojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*