Pionizator statyczny czy dynamiczny – jaki wybrać?

Pionizacja w rehabilitacji to niezwykle ważny element w powrocie do zdrowia. By ją wykonać, konieczne jest urządzenie zwane pionizatorem. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje tego sprzętu: pionizatory statyczne i dynamiczne. Czym się różnią, który lepiej spełnia swoją funkcję i kto może z nich skorzystać? Odpowiedzi na te pytania w dzisiejszym artykule.

Pionizacja – czym jest?

Pionizacja w rehabilitacji stanowi jeden z ważniejszych etapów. Polega ona na ustawieniu pacjenta do pozycji stojącej za pomocą specjalnego sprzętu rehabilitacyjnego zwanego pionizatorem.

Dzięki pionizacji szybciej następuje proces powrotu pacjenta do zdrowia. Ciało lepiej się regeneruje, sprawniej funkcjonuje też układ krążenia oraz trawienia. Ponadto pionizacja zapobiega powstawaniu odleżyn.

Nawet jeśli pacjent jest sparaliżowany i wiadomo, że nie będzie w stanie sam chodzić, potrzebuje pionizacji. Zapobiegnie ona bowiem zanikom mięśni, przykurczom stawów czy utracie masy kostnej.

Ponadto korzystanie z pionizatorów jest także praktycznym rozwiązaniem dla osób opiekujących się chorymi. Ustawiając pacjenta do pionu, łatwiej go umyć, przebrać czy zmienić pieluchę. Sam pacjent, stojąc może sprawniej wykonać niektóre codzienne czynności.

Pionizator – czym jest?

Pionizator to rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego, który pozwala na łatwe i bezpieczne podnoszenie pacjenta z pozycji leżącej lub siedzącej do stojącej. Urządzanie często wyposażone jest w specjalne pasy, które podtrzymują chorego, gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa. Sprzęty tego typu posiadają także elektryczne sterowanie, które umożliwia opuszczanie i podnoszenie pacjenta na wybraną wysokość.

Pionizator statyczny a dynamiczny

Wyróżnia się dwa rodzaje pionizatorów: statyczne i dynamiczne. Pierwszy z nich służy do tego, by umożliwić choremu uzyskanie pionowej postawy. Wersja dynamiczna natomiast pozwala nie tylko wstać z łóżka czy wózka inwalidzkiego, ale umożliwia również samodzielne poruszanie się.

Pionizator statyczny

Pionizator statyczny dedykowany jest najczęściej osobom dotkniętym paraliżem częściowym lub całkowitym. Nie mogą się one samodzielnie poruszać, mimo to ich ciało potrzebuje ustawienia pionowego, by zachować prawidłowe krążenie krwi, trawienie oraz, by zapobiec odleżynom.

Pionizatory statyczne pomagają również w opiece nad chorym. Często posiadają stoliki, które są wygodnym udogodnieniem podczas posiłków.

Pionizator dynamiczny

Pionizator dynamiczny to urządzenie skierowane dla osób, które mogą się samodzielnie poruszać, ale ich chód jest utrudniony lub nie mają jeszcze na niego wystarczająco dużo siły. Wówczas wybór pionizatora dynamicznego będzie świetnym sposobem na powrót do zdrowia po różnego rodzaju urazach. Jego zastosowanie pozwoli na usprawnienie całego narządu ruchu i przyspieszy jego regenerację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*