Popularne dolegliwości i urazy układu ruchu (cz.II): Łokieć tenisisty / łokieć golfisty

Równie często, co o zespół cieśni nadgarstka pojawiają się pytania na temat urazu zwanego popularnie łokciem tenisisty, czyli entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jego nazwa może być myląca, gdyż w większości przypadków nie dotyka wcale tenisistów, choć właśnie na tej grupie został po raz pierwszy zaobserwowany. Podobnie jak łokieć golfisty (entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego) nie jest chorobą wyłącznie zawodowych golfistów. Ze względu na podobieństwo, obie przypadłości omówimy w jednym artykule.

Entezopatia nadkłykcia kości ramiennej to zespół bólowy tkanek miękkich, położonych bocznie (łokieć tenisisty) lub przyśrodkowo (łokieć golfisty) w stosunku do stawu łokciowego. Przyczyną pierwszego z urazów jest najczęściej uszkodzenie przyczepu mięśni prostowników, w przeciwieństwie do drugiego, który wywołany jest uszkodzeniem mięśni zginaczy palców i nadgarstka. Zdegenerowany mięsień przyczepia się do nadkłykcia kości ramiennej, wywołując tym samym dolegliwości bólowe, które mogą promieniować zgodnie z przebiegiem mięśnia do przedramienia i nadgarstka – stąd zwiększone nasilenie bólu przy próbie jego zgięcia.

Same nadkłykcie są zaś wyniosłościami kości ramiennej, znajdującymi się po obu stronach jej końca dalszego, a więc w okolicy stawu łokciowego. Nadkłykieć przyśrodkowy jest przy tym dłuższy niż boczny. Między nimi, nieco poniżej znajduje się z kolei kłykieć kości ramiennej, z powierzchniami stawowymi, służącymi łączeniu z kośćmi przedramienia. Stąd właśnie problemy z nadkłykciami objawiają się bólem w okolicy łokcia.

Problemy z nadkłykciami dotyczą głównie osób w średnim wieku, między 40. a 60. rokiem życia i zaliczane są do chorób zawodowych. Wbrew pozorom, osoby grające w tenisa lub golfa stanowią ledwie około 10% cierpiących na omawiane dolegliwości. Znacznie częściej dotyka ona osób długotrwale wykonujących określone ruchy w łokciu i w nadgarstku, polegające na częstym prostowaniu i zginaniu mięśni, co przez ich długotrwałe napinanie prowadzi do powstania zmian degeneracyjnych. Przyczyną łokcia tenisisty może być również zbyt małe obciążanie ręki, które może prowadzić do wystąpienia ubytków w mięśniach i ścięgnach o charakterze zanikowym. Jakie grupy zawodowe należą więc do szczególnie narażonych? Przede wszystkim monterzy czy mechanicy, a także informatycy i pracownicy biurowi, których głównym narzędziem pracy jest klawiatura komputera. Skąd w takim razie nazwy obu stanów chorobowych? Wyjściowo zostały one bowiem zaobserwowane wśród osób niewprawnie uprawiających wymienione sporty, na skutek wykorzystania nieodpowiedniego sprzętu.

Jeszcze do końca lat 90. ubiegłego wieku uważano, że przyczyną problemów z nadkłykciami jest występowanie stanu zapalnego w łokciu. Tymczasem udowodniono, że w przypadku łokcia tenisisty oraz golfisty zapalenie nie występuje. Zamiast tego wspomniane już przeciążenia wywołują uszkodzenie struktury włókien kolagenowych ścięgien, co prowadzi do nieprawidłowego ukrwienia okolicy ich przyczepu, zwanej entezą (stąd nazwa niniejszego schorzenia). Ból zaś przejawia się w skutek pojawienia się toksycznego środowiska chemicznego w okolicy łokcia, spowodowanych białkami, które wydzielają się w trakcie procesu degeneracyjnego.

Głównym objawem choroby jest ból po zewnętrznej stronie łokcia, pojawiający się przy poruszaniu ręką w nadgarstku, który w późniejszych stadiach rozwoju choroby przeradza się w trwałą dolegliwość, również w stanie spoczynku, która wręcz uniemożliwia poruszanie ręką. W okolicy łokcia można wyraźnie wyczuć bolesne zgrubienie. Zachodzące zmiany degeneracyjne mogą również prowadzić do osłabienia siły mięśniowej i wystąpienia sztywności w łokciu.

Uniknięcie bólu jest możliwe poprzez unikanie czynności, które go powodują, częstym rozwiązaniem, z którym można się spotkać jest również zastrzyk ze sterydów. Jest to jednak tylko i wyłącznie walka z objawami, a nie przyczyną. Po pewnym czasie ból i tak powróci. W razie zaobserwowania niepokojących objawów należy więc koniecznie udać się do ortopedy, który zależnie od rozwoju choroby zaleci fizykoterapię, blokadę stawu łokciowego, opatrunek gipsowy lub w ostateczności operację. Z całą pewnością pomocna będzie odpowiednia rehabilitacja, z zastosowaniem zabiegów fizykoterapeutycznych (jak ultradźwięki, jonoforeza czy też krioterapia), w połączeniu z usztywnieniem ręki w łokciu za pomocą ortezy lub temblaka. Wśród nowatorskich metod leczenia entezopatii nadkłykci kości ramiennej znajdują się działania falą uderzeniową (terapia ESWT), zastrzyki z własnej krwi pacjenta oraz terapia Topaz (działania falami o częstotliwości fal radiowych). Zastosowanie odpowiedniej terapii i wyleczenie urazu do końca pozwalają z reguły na ostateczne pozbycie się problemu i powrót do pełnej sprawności.

Pozdrawiamy

temblak

Zastosowanie temblaka, poprzez usztywnienie ręki, pozwala uśmierzyć ból w łokciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*