Gorset ortopedyczny – kiedy stosować?

Gorsety ortopedyczne wykorzystywane są w rehabilitacji i leczeniu różnorodnych dolegliwości. Mogą być pomocne w korygowaniu wad postawy, łagodzeniu bólów kręgosłupa, pomagają dojść do siebie po urazach czy wypadkach. Warunkiem ich efektywności jest jednak ich odpowiednie dobranie. Powinniśmy po nie sięgać tylko wtedy, kiedy lekarz zaleci ich stosowanie i dobierze dla nas odpowiedni rodzaj. Sięgając po nie na własną rękę, możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W dzisiejszym artykule przedstawiamy ich najpopularniejsze zastosowania.

Gorsetem ortopedycznym nazywamy potocznie ortezy tułowia, których w sklepach ze sprzętem ortopedycznym znajdziemy różnorodne rodzaje. Obok gorsetów wyróżnia się także pasy brzuszne oraz sznurówki lędźwiowo – krzyżowe. Wszystkie one mają za zadanie usztywnić cały tułów lub jego część, wymuszając na kręgosłupie odpowiednie ułożenie lub jego unieruchomienie w celu szybszej regeneracji pourazowej. Rodzaj ortezy dobiera się do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, biorąc pod uwagę nie tylko typ schorzenia czy urazu, ale również wiek, wagę czy codzienną aktywność. Poznajcie najczęstsze zastosowanie gorsetów ortopedycznych.

Korekcja wadliwej postawy ciała

Gorsety ortopedyczne często wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju wad kręgosłupa. Do najczęstszych należy skolioza, kifoza czy lordoza, które często występują u najmłodszych. Oczywiście, sięgnięcie po ortezę to ostateczność, kiedy skrzywienie jest już na tyle mocne, że trudno korygować je ćwiczeniami.

W takiej sytuacji ortopeda zleca wykonie gorsetu ortopedycznego na zamówienie, dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Do jego wykonania zazwyczaj stosuje się materiały termoplastyczne, które pod wpływem ciepła skóry dostosowują się do kształtu ciała, zapewniając swobodne poruszanie się. Stosowanie gorsetu zaleca się u dzieci i osób w wieku nastoletnim. W tym momencie życia kręgosłup jest bowiem najbardziej plastyczny i istnieje duża szansa, że uda się zahamować rozwój wady. W późniejszym czasie może to już nie być takie proste.

Rehabilitacja po urazie

Kiedy uszkodzimy kręgosłup, zastosowanie gorsetu ortopedycznego zazwyczaj jest konieczne. Zapewnia on odpowiednie unieruchomienie tułowia, co zapobiega przesuwaniu się kręgów i umożliwia ich szybszą i przede wszystkim prawidłową regenerację. W zależności od rodzaju uszkodzenia stosuje się różnego rodzaju gorsety, które w zróżnicowanym stopniu unieruchamiają kręgosłup w całości lub tylko w wybranych odcinkach.

W łagodzeniu bólu pleców

Gorset ortopedyczny często wybierany jest jako forma niwelowania bólu pleców. Pomaga zarówno w przewlekłych bólach zwyrodnieniowych, jak i tych powstałych w wyniku przeciążenia. Należy jednak pamiętać, by w tym przypadku stosować gorset zgodnie z zaleceniami lekarza. Sięganie po niego zbyt często i stosowanie zbyt długo może bowiem rozleniwić mięśnie pleców i przynieść nam więcej szkody niż pożytku. W tym użyciu należy więc traktować gorset ortopedyczny jako doraźne rozwiązanie, a nie długotrwałą praktykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*