Balkonik rehabilitacyjny dla seniora – jaki wybrać?

Osoby w jesieni życia często mają problemy z poruszaniem się. W sędziwym wieku może już nie wystarczać wsparcie laski czy kul ortopedycznych i trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane środki. Jednym z nich jest zakup balkonika rehabilitacyjnego, który skutecznie pomoże utrzymać równowagę oraz umożliwi poruszanie się zarówno w domu, jak i poza nim. By jednak sprzęt ten najlepiej spełnił swoją funkcję, należy wybrać odpowiedni dla siebie model. Jaki? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Balkonik sztywny

Charakteryzuje się tym, że ma stabilną konstrukcję, jest więc idealnym wyborem dla osób z problemami z równowagą. Posługiwanie się nim wymaga z każdym krokiem odrywania sprzętu od ziemi i przesuwania go do przodu. To może być zaletą i wadą jednocześnie. Taki sposób poruszania się wymaga bowiem odpowiedniej siły, jednocześnie jednak balkonik sztywny pozwala wzmocnić mięśnie, co może mieć korzystny wpływ na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie osoby starszej.

Balkonik kroczący

Balkonik kroczący jest ruchomy, dzięki czemu poruszanie z nim jest zdecydowanie łatwiejsze w porównaniu z poprzednim modelem. Stelaż wygina się, dostosowując się do zakresu ruchu osoby używającej balkonik. Można go jednak unieruchomić, by uzyskać funkcjonalność balkonika sztywnego. Wersję kroczącą poleca się osobom, które mają słabsze mięśnie ramion. Poruszanie się z tym modelem wciąż jednak skutecznie wzmocni całe ciało.

Balkonik z kółkami

Balkonik z kółkami znacznie ułatwia poruszanie się, nie jest jednak wskazany dla osób, mających problemy z utrzymaniem równowagi. W przypadku tego modelu wystarczy bowiem chwila nieuwagi i upadek gotowy. Jego atutem natomiast jest fakt, że nie trzeba go podnosić podczas chodzenia. Kółka pozwalają na jego płynne przesuwanie po podłożu. Ta wersja z pewnością przypadnie do gustu osobom, które potrzebują niewielkiego wsparcia.

Balkonik z podpórkami

Tak zwany balkonik ambona to rozwiązanie dla osób, które potrzebują kompleksowego wsparcia. Tego typu model posiada bowiem zamontowane siedzisko, a także dodatkowe półki i koszyki, na których można umieścić np. niewielkie zakupy, torbę lub plecak. To znacznie ułatwia poruszanie się podczas spacerów. Ponadto zamontowane siedzisko daje gwarancję, że zawsze będziemy mieli na czym usiąść w momencie zmęczenia mięśni. To dodaje osobom korzystającym z tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego odwagi w poruszaniu się i sprawia, że chętniej wychodzą one z domu na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*