Kule ortopedyczne – jak wybrać?

Na wybór odpowiednich kul ortopedycznych wpływa wiele czynników. Wszystko zależy od rodzaju dolegliwości, a także wagi i możliwości ruchowych pacjenta. Obecnie w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju kul. Tylko skąd wiadomo, które sprawdzą się akurat w naszym przypadku? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Kule ortopedyczne pomagają w powrocie do pełnej sprawności przy różnego rodzaju kontuzjach.  W przypadku zwichnięcia, skręcenia lub złamania nogi umożliwiają również przemieszczanie się. Dzięki nim pacjent nie jest skazany na leżenie w łóżku przez cały okres rekonwalescencji lub poruszanie się na wózku inwalidzkim.

W sklepach medycznych znajdziemy dwa główne modele kul: kule łokciowe oraz pachowe. Lekarze zdecydowanie polecają tę pierwszą wersję, chyba, że pacjent ma trudności z podparciem się na dłoniach. W takich przypadkach sprawdzają się kule pachowe, są one jednak zdecydowanie mniej poręczne oraz cięższe od wersji łokciowej.

Jeśli więc nie cierpimy na jakieś schorzenia rąk i dłoni, zdecydowanie wybierzmy kule łokciowe. Jednak to nie jedyne kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem. Liczy się także długość stosowania tego sprzętu medycznego oraz rodzaj urazu i stopień odciążenia nogi, czy będzie on całkowity czy częściowy. Jeśli potrzebujemy kul ortopedycznych na dłużej, zdecydowanie lepiej jest zainwestować w nieco droższy, ale bardziej wytrzymały model.

Wysokość kul ortopedycznych

Dokonując zakupu kul ortopedycznych, trzeba zwrócić uwagę na ich wysokość. Ważne jest, aby uchwyt znajdował się na wysokości nadgarstka zwisającej swobodnie ręki. Natomiast trzymając kule, łokcie powinny być lekko zgięte. Na szczęście, sklepy medyczne oferują kule ortopedyczne z regulowaną wysokością, dzięki czemu z powodzeniem dostosujemy kule do swojego wzrostu.

Uchwyt kul ortopedycznych

W sklepach dostępne są kule ortopedyczne z uchwytem plastikowym lub miękkim. Po tę pierwszą wersję warto sięgnąć tylko wówczas, kiedy nie będziemy korzystać z kul zbyt długo. Jeśli potrzebujemy takiego wsparcia na stałe lub na kilka miesięcy, to zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po kule ortopedyczne z miękkim uchwytem. Zwiększy on komfort korzystania, pozwoli na przejście większych dystansów oraz zapobiegnie powstawaniu dokuczliwych odcisków.

Oprócz miękkości uchwytu liczy się także jego kształt. Najlepiej postawić na anatomiczny, który jest dopasowany do kształtu dłoni, co zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo.

Wytrzymałość kul

Standardowe kule ortopedyczne dedykowane są osobom do 130 kg wagi. W ofertach sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym znaleźć można również wersje wytrzymujące do 150 kg obciążenia. W przypadku osób o większej wadze, konieczne jest wykonanie kul na zamówienie.

Gumowe nasadki dla większego bezpieczeństwa

Gumowe nasadki na kulach ortopedycznych zwiększają bezpieczeństwo chodzenia. Dzięki nim kula lepiej trzyma się podłoża i nie ślizga się. Jeśli zakupimy odpowiednio szerokie nasadki, wówczas zapewnimy sobie większą stabilność podczas poruszania. W sklepach dostępne są również nasadki zimowe, które doskonale sprawdzają się podczas chodzenia po śniegu czy lodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*