Jak zapobiegać odleżynom?

Osoby, które ze względu na swój stan zdrowia, są zmuszone do ciągłego zajmowania pozycji leżącej bądź siedzącej, są narażone na występowanie odleżyn. Czym są te specyficzne uszkodzenia skóry? Jak im zapobiegać? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

Czym są odleżyny?

Najprościej rzecz ujmując, odleżyny są ranami powstałymi na skórze. Uszkodzone zostają także tkanki oraz kości znajdujące się pod nią. Powodem jest długotrwałe leżenie. Odleżyny sprawiają wiele bólu i cierpienia, dlatego tak ważna jest prewencja oraz pielęgnacja ciała chorego w momencie, gdy do powstania odleżyn już dojdzie.

Jak powstają?

Powstanie odleżyn jest spowodowane długookresowym naciskiem na tkanki miękkie, które powoduje ciągłe leżenie bądź siedzenie. Pierwsze objawy pojawiają się w postaci obrzęku i niewielkiego zaczerwienienia. Towarzyszy temu ból. W dalszej kolejności powierzchnia ulega zasinieniu i zaczyna się łuszczyć. Obrzęk stopniowo się powiększa, a gdy się go podrażni, otrze, będzie się z niego sączył płyn surowiczy.

Gdy w danym miejscu dochodzi do ciągłego nacisku, tkanki miękkie zaczynają obumierać, po czym oddzielają się od zdrowych. W takich wypadkach mówimy o powstaniu tzw. nadżerek, czyli ubytków owrzodzeniowych. Bez szybkiej reakcji proces obumierania może objąć dalsze części – mięśnie, ścięgna, okostną, a niekiedy nawet kości.

Jak im zapobiegać?

By zapobiegać powstawaniu odleżyn, trzeba bacznie przyglądać się okolicom skóry, które są poddane uciskowi. Nawet 2-3 razy dziennie przy dobrym świetle powinniśmy je obejrzeć, by nie przeoczyć zaczerwienienia. Niepokojącym sygnałem powinny być także lekkie stwardnienia. Co 1-2 godziny powinniśmy zmienić położenie chorego. Często stosuje się przedmioty, które chronią przed uciskiem, jak wałek do podpierania nóg i specjalne opatrunki. Pod szczególnym nadzorem powinno znajdować się łóżko chorego. Powinniśmy często zmieniać pościel na świeżą, dbać, by prześcieradło nie było ściągnięte i usunąć z niego wszelkie okruszki. Nieocenione są materace przeciwodleżynowe. Niektóre z nich mają regulację ciśnienia w materacu, którą dobiera się do wagi chorego. Zapewniają także odprowadzanie wilgoci i wentylację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*