Jaki balkonik rehabilitacyjny wybrać?

Osoby, które mają problem z poruszaniem się, korzystają z pomocy przedmiotów, które im to ułatwiają. Kule ortopedyczne, podpórki, a także balkoniki rehabilitacyjne są tworzone w ten sposób, by wspomóc motorykę tychże osób. Z balkoników rehabilitacyjnych często korzystają seniorzy, którzy z powodu chorób lub podeszłego wieku muszą się na czymś wesprzeć, by móc się poruszać. W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się w wyborze tego sprzętu medycznego.

Rodzaje balkoników rehabilitacyjnych

Na rynku medycznym możemy spotkać się z różnymi rodzajami balkoników rehabilitacyjnych. Różnią się one między sobą konstrukcją, a także materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Możemy mówić o:

  • Balkonikach z podpórkami – to chodziki, które posiadają siedzisko, torbę lub koszyk. Zostały także wyposażone w kółka.
  • Balkonikach kroczących – to bardzo uniwersalny rodzaj chodzika. Jego ruch dopasowuje się do ruchu seniora. Te modele wybierane są najczęściej przez osoby, które mają osłabione mięśnie rąk lub ze względu na niepełnosprawność nie będą mogły dać sobie rady z przestawianiem balkonika sztywnego.
  • Balkonikach na kółkach – ten rodzaj sprzętu zapewnia płynny ruch. Jednak nie jest on polecany dla osób, które mają bardzo duże problemy z chodzeniem, bo w takim przypadku mogą łatwo stracić kontrolę nad balkonikiem.
  • Balkonikach sztywnych – odczuwalną zaletą tego sprzętu jest jego stabilność. Prosta konstrukcja minimalizuje ryzyko przewrócenia w czasie użytkowania. Przed kupnem, warto sprawdzić, czy wszystkie nóżki produktu zostały wyposażone w nakładki antypoślizgowe. Dają większe poczucie bezpieczeństwa, ale przy tym sprawiają, że poruszanie się z ich pomocą wymaga od użytkownika nieco więcej siły, bo przy każdym ruchu trzeba balkonik rehabilitacyjny lekko podnieść. Dlatego ten rodzaj balkonika jest dedykowany osobom, które mają problemy z zachowaniem równowagi, a także dla tych, które chcą wzmocnić mięśnie ramion.

Czym się kierować?

Istnieje kilka kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem balkonika. Po pierwsze trzeba zobaczyć, czy wysokość przedmiotu będzie wygodna dla użytkownika. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdzie senior lub osoba z niepełnosprawnością będą musieli wkładać dodatkowy wysiłek w korzystanie ze sprzętu. Po drugie – materiał. W większości balkoniki są produkowane z aluminium, co sprawia, że konstrukcja jest lekka i nie obciąża użytkownika. Po trzecie należy dowiedzieć się, w jakim stopniu sprzęt może być zrefundowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*