Odleżyny – czym są? Jak im przeciwdziałać? Jak je leczyć? – cz. 2

Kontynuujemy temat odleżyn. Z pierwszej części dowiedzieliście się czym one są, poznaliście proces ich powstawania, a także nauczyliście się je rozpoznawać i klasyfikować. W drugiej części dowiecie się więcej o samej profilaktyce i leczeniu tych schorzeń.

Profilaktyka – jak zapobiec odleżynom?

Najważniejszym działaniem, w procesie zapobiegania odleżyn, jest zmienianie pozycji ciała chorego, systematyczna kontrola i czuła opieka. Bardzo ważna w czasie pielęgnacji jest regularność, bowiem obracanie osoby na drugą stronę powinno odbywać się co cztery godziny. Oprócz tej czynności można wspomóc się specjalnym sprzętem rehabilitacyjnym czy medycznym. Bardzo dobre działanie zapewniają poduszki oraz materace przeciwodleżynowe. Te pierwsze świetnie sprawdzą się dla osób na wózkach, te drugie dla chorych leżących. Przy wyborze warto kierować się cechami produktu, najlepsze bowiem są materace zmiennociśnieniowe. Profesjonalne sklepy oferują te produkty w różnych kształtach, np. rurowym lub bąbelkowym. Każdy z nich dobrze spełnia swoją funkcję, równomiernie rozkładają ciężar ciała, zapewniają prawidłową wentylację oraz komfort temperaturowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ jak wiadomo ze wcześniejszego artykułu, przyczyną odleżyn jest długotrwały ucisk i wynikające z niego niedotlenienie tkanek.

Leczenie – co robić gdy odleżyny powstaną?

Przede wszystkim należy dokładnie obserwować chorego i reagować od razu po zauważeniu jakichkolwiek zmian skórnych. Głębokie zmiany bardzo trudno jest wyleczyć, a możliwe rozszerzanie zakażenia może wywołać sepsę, a nawet zgon. Czym szybsza reakcja, tym łatwiejszy proces walki z danym schorzeniem. Jeżeli dojdzie już do zakażenia i powstania martwicy, to leczenie odleżyn nie różni się zbytnio od leczenia innych ran. Najważniejsze jest zachowanie pełnej czystości, opatrunki muszą być jałowe, pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń czy bakterii. Zaawansowany stopień zmian może wymagać leczenia chirurgicznego, polegającego na wycięciu martwych tkanek. Oprócz pielęgnacji powstałych schorzeń, warto cały czas pielęgnować chorego i dbać o to, aby nie pojawiły się kolejne. Troska i zaangażowanie są więc najważniejszymi działaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*