Odleżyny – czym są? Jak im przeciwdziałać? Jak je leczyć? – cz. 1

Osoby opiekujące się obłożnie chorymi, o dużych problemach z poruszaniem się w łóżku czy nawet nieprzytomnymi, muszą dobrze zapoznać się z tematem odleżyn. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą spotkać też tych z nas, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, czyli przebywają przez długi czas w pozycji siedzącej. Pierwszym krokiem do przeciwdziałania powstania tych niebezpiecznych ran jest dokładne poznanie ich natury. Dowiedz się więcej o odleżynach oraz sposobach na walkę z nimi.

Czym są odleżyny?

Odleżyny to rany, które powstają w wyniku długotrwałego ucisku danego miejsca ciała na podłoże, które skutkuje niedotlenieniem tkanek. Dolegliwości te stanowią zatem ognisko martwicy, najczęściej zakażone wtórnie, które może przejść w owrzodzenie skóry, tkanki podskórnej, a w skrajnych przypadkach zaniedbania nawet mięśni czy kości. Pojawia się najczęściej w miejscach naturalnie najbardziej naciskających na podłoże czyli np. kostkach i piętach, a także w okolicy kości krzyżowej czy pośladków. Brak odpowiedniej profilaktyki może wywołać odleżyny u osób leżących lub siedzących w tej samej pozycji przez długi czas, np. na wózkach elektrycznych lub klasycznych.

Podział odleżyn

Klasyfikacja odleżyn to ocena stopnia zaawansowania schorzenia. Skala Torrance’a (według, której dokonuje się oceny odleżyn) wymienia pięć wymiarów tej dolegliwości. Pierwszy z nich, który można zaobserwować to zaczerwienienie w dotkniętym chorobą miejscem. Charakterystyczne jest to, że owe zaczerwienienie blednie pod wpływem delikatnego ucisku. Drugi stopień obejmuje już rumień, który nie zniknie, niezależnie od nacisku. Najczęściej pojawia się tutaj ból, a oprócz tego można spodziewać się powstania pierwszych obrzęków, pęcherzy czy uszkodzeń naskórka. Trzeci stopień to już poważne schorzenie: pojawiają się znaczne uszkodzenia skóry, a rana zawiera żółtawe masy rozpadających się tkanek lub ziarninę w kolorze czerwonym. Oprócz tego wokół samej rany zauważyć można opuchliznę oraz rumień. W stopniu czarnym masy w dnie rany są koloru czarnego, a martwica może obejmować towarzyszące tkanki. Ostatni 5 wymiar choroby to nie tylko martwica skóry, ale także mięśni, stawów, a nawet kości. Jest to najpoważniejsza faza schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*