Poznaj powikłania po grypie!

Tegoroczny luty nie był dla nas łaskawy. Specjaliści i media biły na alarm, donosząc o kolejnych statystykach dotyczących zachorowań na grypę. Ból głowy, mięśni i stawów, wysoka gorączka, dreszcze to tylko niektóre objawy, których nie należy bagatelizować, bowiem niewyleczona grypa jest bardzo niebezpieczna.

Kiedy pojawiają się powikłania?

Możemy mówić o wystąpieniu powikłań już w pierwszym, bądź drugim tygodniu choroby. Wylęganie grypy to czas zazwyczaj 2-3 dni. Jeśli nie występują żadne komplikacje, to po okresie jednego tygodnia powinniśmy wyzdrowieć, jednakże osłabienie organizmu może się nadal utrzymywać. Zaleca się szczególną uwagę zwłaszcza u dzieci i osób starszych, dla których konsekwencje powikłań mogą być naprawdę ciężkie.

Zapalenie ucha środkowego

Podczas zapalenia ucha środkowego śluzówka zaczyna puchnąć, utrudniając tym samym odpływ wydzieliny śluzowej lub śluzowo-ropnej. Powoduje to zatrzymanie wydzieliny wewnątrz ucha. Zapaleniu ucha towarzyszą ból głowy, gorączka, w niektórych przypadkach dochodzi do pogorszenia słuchu.

Zapalenie płuc

Niedoleczona grypa może doprowadzić do wystąpienia zapalenia płuc. W tym kontekście mówi się o grypowym zapaleniu płuc, wtórnym zapaleniu płuc oraz o rozlanym włóknieniu płuc. Zapalenie płuc wywołane wirusem grypy podlega leczeniu objawowemu. Chory przyjmuje leki na kaszel, przeciwgorączkowe, a także antybiotyk. W cięższych przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu.

Zapalenie opon mózgowych

Kolejne powikłanie po grypie ma naturę neurologiczną. Chodzi o zapalenie opon mózgowych. To choroba infekcyjna, podczas której dochodzi do zapalenia w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych. Objawy zapalenia opon mózgowych to wysoka gorączka, bóle głowy, sztywność karku, nudności.

Zespółu Guillain-Barré

Jednym ze szczególnie niebezpiecznych powikłań jest wystąpienie Zespółu Guillain-Barré (GBS). To zapalenie nerwów o podłożu najprawdopodobniej autoimmunologicznym. Chorobie towarzyszy odczuwanie niepokoju, a także ból mięśni. Następnie pojawia się niedowład w kończynach dolnych (w niektórych przypadkach chory musi korzystać z pomocy podczas poruszania się – podpórek, a nawet wózków inwalidzkich). Oprócz tego choroba implikuje wahania ciśnienia krwi, arytmię sercową i trudności w oddawaniu moczu.

Co jeszcze może powodować grypa?

Oprócz wymienionych powikłań zaniedbana grypa może doprowadzić do:

  • Zapalenia mięśnia sercowego,
  • głuchoty,
  • ostrej niewydolności nerek,
  • zapalenia spojówek,
  • zapalenia oskrzeli.

Żadnych objawów nie należy lekceważyć i w razie potrzeby, skonsultować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*