Pogoń za rekordem dzięki ortezie

Minionej nocy miało miejsce wielkie wydarzenie dla wszystkich fanów NBA na całym świecie. Kobe Bryant, lider Los Angeles Lakers wyprzedził w klasyfikacji najlepszych strzelców wszech czasów samego Michela Jordana i zajmuje trzecie miejsce w tej klasyfikacji, za Kaarem Abdul-Jabbarem i Karlem Malonem. Po meczu przeciwko Minnesota Timberwolves ma on w swoim dorobku 32 310 punktów zebranych w trakcie dotychczasowej kariery, czyli o 18 więcej niż uważany za najlepszego gracza w historii Michael Jordan. Biorąc pod uwagę fakt, że póki co Bryant nie ma zamiaru kończyć swojej kariery możemy być pewni, że jego dorobek punktowy z pewnością się powiększy. Jest to wielki sukces gracza, który od dzieciństwa wzorował się na swoim idolu i legendzie Chicago Bulls. Osiągnięcie to stało jednak pod znakiem zapytania, gdyż w poprzednim sezonie Bryant doznał bardzo poważnej kontuzji – w jednym ze spotkań sezonu zasadniczego zerwał ścięgno Achillesa, co dla gracza w wieku 35 lat stanowi ogromne zagrożenie.

Podobne urazy zakończyły kariery wielu znakomitych graczy, a w wielu innych przypadkach sprawiły, że nie wrócili oni nigdy do poziomu prezentowanego przed kontuzją. Ścięgno Achillesa jest silną strukturą łącząca mięśnie łydki z piętą, dzięki niemu podczas skurczu mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego dochodzi do podeszwowego zgięcia w stawie skokowym. Struktura ta jest największym i najsilniejszym mechanicznie ścięgnem w naszym organizmie, do którego zerwania potrzebna jest siła przekraczająca 4000 N. Nie chroni go to jednak przed urazami – przy sprintach, wyskokach i szybkich zmianach kierunku biegu ścięgno narażone jest na największe obciążenia. Uszkodzenie występuje na skutek bezpośredniego urazu lub chwilowego przeciążenia, często na podłożu zmienionego degradacyjnie ścięgna, które powstaje w wyniku nagromadzonych mikrouszkodzeń. O ile w przypadku lekkich naderwań lub stanów zapalnych możliwe jest leczenie zachowawcze, o tyle całkowite zerwanie wymaga bezwzględnej interwencji chirurgicznej.

Zespolenie więzadła nie jest operacją łatwą do wykonania ze względu na włóknistą budowę ścięgna. Odpowiednie wykonanie zależy od umiejętności i doświadczenia chirurga ortopedy. Sam zabieg to dopiero początek powrotu do pełnej sprawności. Około piątego dnia po operacji pacjent opuszcza szpital i rozpoczyna rehabilitację która w sumie trwa nawet 6 miesięcy, po których można wrócić do czynnego uprawiania sportu. Przez około 12 tygodni pacjent stosuje specjalną ortezę w postaci buta ortopedycznego. Jego zaletą jest to, że pacjent może o wiele wcześniej obciążać kończynę oraz wrócić do codziennych zajęć. Ponadto możliwość ściągania buta ułatwia pracę terapeucie oraz przyśpiesza rozpoczęcie rehabilitacji.

Niewątpliwie, gwiazdor NBA korzystał z najlepszych dostępnych ortez tego typu na rynku. Dodatkowo sponsor zawodnika, firma NIKE, przygotował dla niego specjalny but meczowy, zapewniający dodatkową ochronę dla ścięgna. Miejmy nadzieję, że dzięki temu i solidnej pracy w trakcie rehabilitacji Kobe Bryant do końca swojej kariery nie będzie musiał obawiać się o odnowienie kontuzji.

Na wypadek gdyby spotkały Państwa podobne problemy, zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą ortez stopowo-goleniowych, które mogą być wykorzystywane właśnie przy zerwaniu ścięgien Achillesa.

Pozdrawiamy

Orteza skokowo-stopowa

Orteza skokowo-stopowa Equalizer Air Walker

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*