Boli mnie nadgarstek – Co może być przyczyną? Cz.3

Problemy z nadgarstkiem? – sprawdź, co mogą oznaczać

Dolegliwości w obrębie nadgarstka to często spotykana przypadłość. Dzisiejszy tryb życia sprzyja bólowi i urazom w tym miejscu. Jeśli bowiem nie siedzimy za biurkiem, to porywamy się na ekstremalne sporty, które również nie służą naszym stawom. Jednak nie tylko to może być przyczyną problemów z nadgarstkiem. Co jeszcze może je powodować? O tym w dzisiejszym artykule.

Rumień guzowaty

To choroba dotycząca tkanki tłuszczowej. Jej głównym objawem jest powstawanie bolesnych czerwonych guzów pod skórą. Zdarza się, że przypadłość dotyka również stawy, w tym również nadgarstek. Schorzeniu często towarzyszy podwyższona temperatura. Rumień guzowaty ma różnorodne przyczyny i zazwyczaj jest objawem innej choroby. Dopiero jej zdiagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia zlikwiduje objawy.

Ganglion

To charakterystyczny guzek na nadgarstku o galaretowatej konsystencji. Często towarzyszy mu ból, dyskomfort oraz ograniczenie ruchu stawu. Właściwie nie wiadomo jaka jest przyczyna tworzenia się ganglionu. Znane są jedynie czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia. Należą do nich urazy, przeciążenia oraz stany zapalne ścięgien lub torebek stawowych. Ganglion czasami znika samoistnie, ale często trzeba go nakłuć, by odciągnąć płyn z guzka. Niestety, dolegliwość ma tendencję do nawracania. Kiedy dzieje się to często, warto rozważyć operację całkowitego usunięcia ganglionu. Po niej konieczna jest rehabilitacja nadgarstka, która przywróci kończynę do pełnej sprawności. W tym czasie pomocne okazują się ortezy, fizykoterapia oraz masaże.

Zapalenie kompleksu chrząstki trójkątnej

Dotyczy grupy tkanek chrzęstno-więzadłowych zlokalizowanych między łokciem a nadgarstkiem. Głównym objawem jest tutaj ból nadgarstka od strony małego palca. Pojawia się najczęściej przy wykonywaniu konkretnych ruchów takich jak odchylenie do łokcia lub do kości promieniowej oraz podparcie. Dolegliwość powstaje najczęściej w wyniku urazu. Jej leczenie wymaga unieruchomienia kończyny w ortezie lub stabilizatorze na okres od 3 do 6 tygodni. Po tym czasie konieczne jest podjęcie rehabilitacji, by przywrócić ręce jej pełną funkcjonalność.

Zespół kanału łokciowego

Pojawia się, gdy nerw łokciowy jest uciskany w obrębie nadgarstka. Łatwo to rozpoznać, gdyż towarzyszy temu charakterystyczne drętwienie opuszków palców małego i serdecznego. Dolegliwości mogą dotyczyć także nadgarstka. W przypadku zespołu kanału łokciowego warto działać szybko. Im wcześniejsze bowiem stadium choroby, tym większe szanse na wyleczenie. Proces powrotu do zdrowia polega przede wszystkim na odciążeniu kończyny, stosowaniu ortezy stawu łokciowego, a także odpowiednia rehabilitacja i farmakoterapia. Rozwiązanie operacyjne to ostateczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*