Czym jest chirurgia bariatryczna?

Otyłość to obecnie jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Często występuje w połączeniu z innymi chorobami jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, astma. W skrajnych przypadkach unieruchamia i zmusza do korzystania z wózków inwalidzkich czy podpórek. Jak walczyć z patologiczną otyłością? Jednym z kół ratunkowych jest chirurgia bariatryczna.

Czym zajmuje się ta profesja?

Chirurgia bariatryczna zajmuje się leczeniem patologicznej otyłości typu II oraz III. Jest jedną z dziedzin chirurgii ogólnej. Celem tej profesji jest wprowadzenie zmian w przewodzie pokarmowym, by usprawnić działanie uszkodzonych mechanizmów neurohormonalnej regulacji spożycia pokarmów, co ma w przyszłości doprowadzić do znacznej redukcji masy ciała.

Krótka historia chirurgii bariatrycznej

Podwalin chirurgii bariatrycznej należy upatrywać w latach 50 ubiegłego wieku. Wtedy to dr Linner – pionier tej dziedziny – połączył fakt usunięcia części jelita lub żołądka z utratą masy ciała u pacjentów. Jako pierwszy postanowił wykonać zespolenie jelita czczego i krętego, by uzyskać tzw. pasaż, czyli drogę przejścia pokarmu. Pojawili się kontynuatorzy tych zabiegów. Tego rodzaju operacje nazywa się „wyłączającymi”.

Jednak zabiegi niosły za sobą ryzyko powikłań. Należały do nich zaburzenia wchłaniania tłuszczu i witamin, co prowadziło do niebezpiecznej awitaminozy, kamicy pęcherzyka żółciowego, odwodnienia i silnych biegunek.

Druga tura zabiegów bariatrycznych opracowana w latach 60 XX wieku zyskała miano „operacji restrykcyjnych”. Niestety i one nie były w pełni efektywne.  Jednym z pierwszych operacji tego typu była pozioma gastroplastyka wg. Paceya i Carreya. W pierwszych chwilach po operacji pacjent owszem tracił masę ciała, lecz później znów przybierał na wadze.

Lata 80 ubiegłego wieku to powrót do gastroplastyki. Operacje opierały się na tzw. opasywaniu żołądka pod wpustem, dzięki czemu przybierał kształt klepsydry.

Chirurgia bariatryczna dziś

W wieku XXI kluczową rolę dla chirurgii bariatrycznej odgrywa laparoskopia – to wizernikowanie jamy otrzewnej. To z pomocą tej metody wykonuje się operacje bariatryczne.  Ten dział chirurgii ogólnej zaczął być obecny w Polsce w latach 70.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*