Wyposażamy łazienkę dla osoby starszej

 

Osoby starsze potrzebują specjalnego dostosowania łazienki dla swoich potrzeb. W przeciwnym razie użytkowanie z tego rodzaju miejsca może okazać się dla nich praktyką pełną barier i niebezpieczeństw. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak stworzyć dla seniorów przyjazną przestrzeń w WC i jakie artykuły sanitarne będą do tego potrzebne.

Próg, drzwi wejściowe i obszar manewrowy

Dobrze, by ułatwić seniorom dostęp do łazienki już na samym początku. Jeśli projektujemy tę przestrzeń od nowa, nie zamieszczajmy w przejściu progu. Zarówno te osoby, które chodzą za pomocą laski, balkoniku, jak i te, które poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego, mogą mieć problem z dostaniem się do środka. Często jest również tak, że osoby starsze nie mogą podnieść stopy na odpowiednią wysokość. Nawet niewielka wysokość progu może sprawić, że senior potknie się i upadnie.

Jeśli chodzi o szerokość drzwi, to powinna być ona nie mniejsza niż 100 cm. Pole manewrowe w samej łazience powinno wynosić 150 cm średnicy okręgu. W ten sposób damy seniorom przestrzeń, po której będą się mogli swobodnie poruszać. Taka ilość miejsca jest również przydatna w sytuacji, gdy senior potrzebuje wsparcia drugiej osoby w czynnościach higienicznych. Warto także zainwestować w antypoślizgową podłogę.

Wanna

Jeśli w naszej toalecie znajduje się wanna, trzeba ją odpowiednio przystosować do osób ze szczególnymi potrzebami. Warto zamontować na niej specjalną ławeczkę. Najlepiej sięgnąć po taką z regulacją. Dzięki temu będzie można dostosować ją do wymagań konkretnej osoby. Ławeczka zapewni seniorom z ograniczoną motoryką bezpieczną pozycję.

Prysznic

Prysznic dla osoby z ograniczeniami motorycznymi nie powinien posiadać progu. Dzięki temu unikniemy ryzyka potknięcia. Szacuje się, że minimalna szerokość brodzika dla komfortowego użytkowania to 100×100 cm. W środku zaleca się umieścić stołeczek prysznicowy. Senior będzie mógł na nim wygodnie usiąść.

Toaleta

Jeśli chcemy stworzyć łazienkę, która pomoże seniorowi korzystać z niej bez większych trudności, umieśćmy misę na poziomie 40-50 cm. Spłuczka powinna znajdować się na wysokości nieprzekraczającej 120 cm.

Uchwyty

By łazienka była dla osób starszych bezpiecznym miejscem, powinna być wyposażona w komplet uchwytów. Powinny się one znaleźć przy misie ustępowej, przy wannie, prysznicu, a także przy umywalce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*