Jak przygotować pacjenta do zabiegu endoprotezy stawu biodrowego?

 

Balkoniki rehabilitacyjne i podpórki – ważne w dochodzeniu do zdrowia

Już od jakiegoś czasu odczuwasz uciążliwy ból w stawie biodrowym? Nie możesz przez to sprawnie się poruszać? Zaczynasz utykać? Być może dotknęło Cię zwyrodnienie stawu biodrowego. W takim wypadku najskuteczniejszą pomocą jest wszczepienie endoprotezy.

Jak przygotować pacjenta do zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego?

Przygotowania do zabiegu powinny pójść wielotorowo. Z jednej strony powinniśmy postarać się, by chory mógł uczestniczyć w rehabilitacji przedoperacyjnej, jak i dostosować mieszkanie do jego potrzeb.

Znaczenie rehabilitacji przedoperacyjnej ma ogromne znaczenie dla odzyskania sprawności po zabiegu. Ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie obręczy biodrowej i nóg. Ponadto w znacznym stopniu zminimalizują przykurcze w stawie biodrowym. Na tym etapie bardzo ważna jest nauka poruszania się o kulach. Powinniśmy pomóc choremu opanować umiejętność dostosowania kul do wysokości chorego.

Ważną kwestią jest przygotowanie przestrzeni, do której wróci pacjent po operacji. Dobrze, by usunąć z niej wszelkie przedmioty, które generują ryzyko potknięcia się, a więc dywaniki, okablowanie czy zbędne meble. W toalecie zaleca się zainstalowanie podwyższonej deski klozetowej. Dzięki temu poprawimy komfort korzystania z misy WC.

Czym jest zabieg?

Zwyrodnienie stawu biodrowego, nazywane także koksartrozą, to choroba, która polega na nieodwracalnym niszczeniu chrząstki stawowej i innych tkanek, które wchodzą w jej skład. Skutkiem tego jest tracenie przez chrząstkę zdolności amortyzujących i zmniejszenie tarcia kości tworzących staw. W ten sposób powstają tzw. osteofity – wyrośla kostne, które ograniczają ruch i w znaczny sposób przyspieszają dekonstrukcję stawu.

Zabieg endoprotezy biodrowej polega wszczepieniu sztucznego stawu. Endoproteza składa się z panewki oraz kuli zakończonej trzpieniem. Dzieli się je na całkowite oraz częściowe. W przypadku, gdy potrzebna jest całkowita, wymienia się zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej. Kiedy wystarczy częściowa, usuwa się tylko głowę kości.

Jak funkcjonować po zabiegu?

Często pacjent, jak i jego bliscy zadają sobie pytanie, jak funkcjonować po zabiegu. I chociaż może to być dla wszystkich trudny moment, to stosowanie się do pewnych wytycznych, może przynieść ulgę.

Główna zasada jest taka, że nie powinniśmy przeciążać stawu. Jednak w umiarkowanych dawkach i w sposób prawidłowy, powinniśmy zażywać ruchu. W pierwszych tygodniach po operacji powinniśmy unikać siedzenia w wannie oraz na niskich podłożach. Powinniśmy zaopatrzyć chorego w wygodne i pełne obuwie, które pewnie trzymają się na stopie, by zminimalizować ryzyko potknięcia się.

Uczestnictwo w rehabilitacji pomaga przywrócić sprawność. Ćwiczenia zaczynają się na szczęście już w pierwszym dniu po zabiegu. Wykonujemy wtedy ćwiczenia z zakresu krążeniowo-oddechowego, ćwiczenia izometryczne,  Przez pierwsze dwa dni pacjent porusza się z pomocą balkonika rehabilitacyjnego lub używając podpórki, by w kolejnych zacząć używać kul.

Czas, po którym chory wróci do zdrowia to około pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*