Egzoszkielet – krok w przyszłość?

Egzoszkielet jest szansą dla osób ograniczonych ruchowo, cierpiących na choroby związane z motoryką ciała, i dla tych, którzy poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego, by wstać i zacząć chodzić.

Czym jest bioniczny szkielet?

To urządzenie, które pozwala osobie na chodzenie podobne do naturalnego. Z czasem egzoszkielet jest konfigurowany w ten sposób, by pacjent był w stanie w większej części samodzielnie nim dysponować. Jest przeznaczony dla pacjentów cierpiących na porażenie całkowite z minimalną operatywnością przedramion. Pomaga osobom podczas rehabilitacji. Pozwala wykonywać ćwiczenia, do których potrzeba byłoby doświadczenia kilku fizjoterapeutów.

Na pomysł jego stworzenia wpadła amerykańska armia. Egzoszkielet miał pomóc żołnierzom podczas misji celem wzmocnienia ich mięśni, kiedy to musieli pokonywać długie odcinki obciążeni sprzętem. Bez pomocy maszyny nie byliby w stanie tego zrobić. Po czasie egzoszkielety weszły w krąg zainteresowania rynku medycznego.

Na czym polega jego działanie?

Ciężar egzoszkieletu nie jest odczuwalny dla pacjenta. Urządzenie działa dzięki wbudowanemu oprogramowaniu. Pacjent inicjuje poruszanie się poprzez przenoszenie ciężaru ciała na nogi. W ten sposób przesyła informacje do urządzenia, że osiągnięto optymalną pozycję. Wtedy wykonuje krok.

Korzyści z używania egzoszkieletu

Korzystanie z egzoszkieletu pomaga pacjentowi wielopłaszczyznowo. Dzięki temu bionicznemu urządzeniu następuje:

– poprawa schematu chodu,

– stymulacja części obszarów kory mózgowej,

– umożliwienie wstawania i chodzenia,

– pomaga ćwiczyć mięśnie,

– pomaga w stymulowaniu układu kostnego,

– usprawnia działanie układu oddechowego,

– usprawnia działanie układu trawiennego,

– pionowa sylwetka pozwala na prawidłowe ukrwienie mózgu oraz aktywizację układu nerwowego,

– poprawa równowagi,

– zmniejszenie spastyczności,

– zmniejszenie bólu o podłożu neuropatycznym.

Kiedy nie możemy z niego korzystać?

Egzoszkielet jest przystosowany do różnych rodzajów sylwetek. Jednak istnieją pewne ograniczenia, które uniemożliwiają korzystanie z bionicznego szkieletu. Nie będą mogły używać go osoby, których wzrost jest niższy niż 160 cm lub wyższy niż 190 cm. Dla osób, których waga przekracza 100 kg, urządzenie także pozostanie niedostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*