Co musi znaleźć się w pokoju osoby niepełnosprawnej?

Przygotowując pokój dla osoby o szczególnych wymaganiach, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg rzeczy, które pomogą jej usprawnić poruszanie w obrębie pomieszczenia, poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Powinniśmy także sprawić, by była maksymalnie niezależna od pomocy innych. Sprzęt i rodzaj mebli, które znajdą się w sypialni takiej osoby, zależą głównie od stopnia jej niepełnosprawności. Przestrzeń musi być zorganizowana w taki sposób, by bez żadnych przeszkód można było ją pokonywać na wózku inwalidzkim czy o kulach.

Przestrzeń bez barier

Już na samym początku projektowania trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Gdy myślimy o usytuowaniu pokoju, warto umieścić go w pobliżu łazienki. Dzięki temu będzie wygodniej wykonywać czynności sanitarno-higieniczne. Następnie trzeba przemyśleć wymiary pokoju. Szerokość drzwi nie powinna być mniejsza niż 90 cm bez futryny. Ważną kwestią są progi. Najlepszą sytuacją byłaby ta, gdyby w ogóle je wyeliminować. Jednak jeżeli już są, to ich wysokość nie powinna przekraczać 2 cm i posiadać listwę przyprogową. Pokój powinien być tak zaplanowany, a sprzęty rozmieszczone w nim w taki sposób, by osoba niepełnosprawna miała swobodę manewrową, której minimalna wartość wynosi 150 cm.  Żeby osoba niepełnosprawna miała swobodny dostęp do szafek, należy umieścić je na wysokości 40-130 cm. W przeciwnym razie może dojść do upadku. Na takiej wysokości powinniśmy umieścić także gniazdka. Oprócz górnego światła czy systemu kinkietów dobrym pomysłem jest zamocowanie lampki na ruchomym ramieniu w pobliżu łóżka, by można było bez męczenia oczu czytać lub pracować na komputerze. Materiał, z jakiego będzie wykonana podłoga, nie powinien utrudniać poruszania się wózkiem, balkonikiem rehabilitacyjnym czy o kulach.  Ważne jest, by była antypoślizgowa. Dzięki temu unikniemy wielu przykrych sytuacji.

Łóżko dla osoby niepełnosprawnej

Miejsce wokół łóżka powinno być dobrze przemyślane. Nie wystarczy kupić odpowiedniego modelu, by zapewnić osobie o szczególnych potrzebach właściwego komfortu. Wokół niego powinien znaleźć się system uchwytów, dzięki którym będzie można się podciągnąć, chwycić lub się przemieścić. Dla osób, których ruch jest ograniczony w znacznym stopniu, nieocenioną pomocą okażą się elektryczne łóżka z regulacją wysokości oraz podgłówka. Przy sporych ograniczeniach manewrowych rąk, należy pomyśleć o podnośnikach sufitowych lub wolnostojących. Łóżko osoby niepełnosprawnej powinno być tak ustawione, by miała ona do niego dostęp z dwóch stron. Wysokość łóżka z uwzględnieniem materaca powinna plasować się w okolicach 50 cm.

W łóżku najważniejszym elementem jest materac. To, jaki rodzaj wybierzemy, wpłynie na samopoczucie, a nawet zdrowie osoby niepełnosprawnej. Kiedy osoba, która z uwagi na swój stopnień dysfunkcji jest zmuszona do leżenia, trzeba zapewnić jej odpowiedni materac przeciwodleżynowy. Na rynku są dostępne materace, które poprawiają krążenie krwi, wspomagają prawidłową pozycję kręgosłupa i są wykonane z oddychających materiałów. Dzięki nim osoba niepełnosprawna uniknie niepotrzebnego bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*