Jak wybrać poduszkę do spania?

Sen to 1/3 naszej egzystencji. Odpowiedni komfort i higiena snu potrafią zregenerować organizm i dać mu siłę do podejmowania wielu wyzwań w ciągu dnia. Jest to ważne zwłaszcza w obecnych czasach, gdy tempo życia jest zawrotne, a zakres naszych obowiązków stale się poszerza. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jak dobrać odpowiednią poduszkę, byś każdego ranka wstawał rześki i cudownie wypoczęty. Zapraszamy!

Kto powinien mieć poduszkę ortopedyczną?

Praktycznie każdy, kto chce zadbać o swój sen. Jest nieocenioną pomocą po wszelkich kontuzjach kręgosłupach, często wiążących się z noszeniem kołnierza ortopedycznego. Odpowiednio miękkie i dobrze wyprofilowane poduszki ortopedyczne potrafią podwyższyć komfort snu.

Korzyści wynikające ze spania na takiej poduszce są nieocenione. Dzięki niej nasz kręgosłup zyskuje naturalne podparcie, co zapobiega jego zniekształceniu. Na tego rodzaju poduszkach mogą spać osoby, które były wcześniej doświadczane przez urazy kręgosłupa oraz w ramach profilaktyki, by zadbać o jego kondycję w przyszłości.

Jak dobrać kształt poduszki ortopedycznej?

Kształt poduszki ortopedycznej zależy przede wszystkim od tego, w jakiej pozycji będzie spał jej użytkownik. Jeśli preferujesz spanie na boku, to Twoja poduszka powinna posiadać pełne wyprofilowanie w kształcie wałka w obszarze odcinka szyjnego kręgosłupa. Dzięki takiemu kształtowi głowa zyska naturalną pozycję. Wypełnienie miejsca między głową a barkiem pozwoli uniknąć wielu przykrych konsekwencji, a wśród nich obolałego karku.

Ci, którzy preferują wypoczywanie na plecach, powinni postawić na poduszki nieco bardziej miękkie oraz niższe i z dodatkowym wcięciem w profilowaniu. Takie ustawienie pomaga w odpowiednim podtrzymaniu odcinka szyjnego.

Osoby śpiące na brzuchu mają nieco trudniej. Z wszystkich wymienionych postaw, ta jest najbardziej niewygodna dla kręgosłupa. Dlatego też trudno wybrać odpowiednią poduszkę. Zaleca się używanie płaskich poduszek.

Rodzaje poduszek ortopedycznych nie tylko do spania

Istnieją poduszki ortopedyczne, które nie są przeznaczone wyłącznie do spania. Wyróżnia się poduszki ortopedyczne na krzesło, poduszki lędźwiowe oraz zagłówki. Każda z nich mają inne zadania. Pierwsza grupa podwyższa wygodę użytkowania krzesła i pozwala zachować odpowiednią pozycję podczas siedzenia. Druga dba o część lędźwiową naszego kręgosłupa, która podczas długotrwałego siedzenia może dawać nam się we znaki. Zagłówki pomagają utrzymać głowę w odpowiedniej pozycji na przykład podczas wielogodzinnych podróży samochodem lub samolotem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*