Niebezpieczne upadki osób starszych

Po upadku orteza na kolano lub kołnierz?

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko poważnego upadku. Osoby starsze o wiele częściej doświadczają upadków, po których konieczna jest rehabilitacja oraz hospitalizacja, gdzie nierzadko trzeba będzie sięgnąć po pomoc sprzętu rehabilitacyjnego na przykład ortezy na kolano, balkonika czy kołnierza.  Według statystyk co 3 uszczerbek na zdrowiu osób w wieku powyżej 60 lat dotyczy właśnie niefortunnego upadku. Dzieje się tak z wielu powodów, które postaramy poruszyć się w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czy to tylko zwykłe potknięcie?

Często upadek jest nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. Niezbyt stabilne obuwie, poskręcane kable w uczęszczanym miejscu, pantofle ustawione na środku pokoju, śliska nawierzchnia podłogi – to wszystko podwaja ryzyko brzemiennego w skutkach wypadku. Jednak nie zawsze jest tak, że przyczyna tkwi w nieodpowiednio przygotowanym pomieszczeniu. Oprócz czynników środowiskowych należy uważniej przyjrzeć się czynnikom zdrowotnym. Nie wolno bagatelizować objawów!

Czynniki wewnętrzne

Zły stan zdrowia osłabia motorykę i równowagę u osób starszych, a przy tym może wpływać negatywnie na procesy regeneracji kości. Oto niektóre choroby, które zagrażają osobie starszej i potęgują konsekwencje wypadków lub przyczyniają się do ich powstawania:

  • Niedowidzenie albo ślepota – te dysfunkcje towarzyszą często chorobom oczu, ale także cukrzycy. Ograniczenie zdolności poznawczych zmysłu wzroku sprawia, że osoba chora może potknąć się o wszystko, co znajduje się poza zasięgiem jej wzroku.
  • Osteoporoza – bardzo ważne jest, by jak najszybciej ją wykryć. Zmiany w obrębie układu kostnego zwiększają ryzyko upadku oraz podatność na złamania. A to z powodu zmniejszenia się gęstości kości i osłabieniu jej struktury przestrzennej. Zaleca się jak najszybsze podjęcie terapii farmakologicznej.
  • Zawroty głowy lub zaburzenia równowagi – jest bardzo wiele powodów, które wpływają na występowanie zawrotów głowy lub zaburzenia równowagi. Można wymienić między innymi dolegliwości neurologiczne, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia w uchu wewnętrznym, skutki uboczne zażywanych leków.

Czynniki zewnętrzne

Przyczyną, której nie można zrzucić na plan drugi, są nieodpowiednie warunki środowiskowe, które mogą stanowić źródło zagrożenia dla osób w podeszłym wieku. Wśród nich można wymienić – niewłaściwe zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej, nieprawidłowe oświetlenie oraz nieergonomiczność przestrzeni publicznej i środków komunikacji miejskiej.

Przewiduj i zapobiegaj

Upadki to istotny problem geriatryczny. Dlatego należy być niezwykle przezornym i usunąć potencjalne ogniska zagrożenia. Co możesz zrobić dla bliskiej Ci osoby w podeszłym wieku, by nie doznała przykrego upadku? Oto kilka porad:

  • Wybierz prysznic ze stołkiem zamiast wanny
  • Zamocuj uchwyty w miejscach, w których osoba starsza potrzebuje pomocy przy wstawaniu (przy misie WC, prysznicu, obok łóżka itd.)
  • Usuń wszelkie kable z podłogi
  • Pozbądź się miękkich dywanów, które łatwo się przesuwają i zwijają
  • Ułóż maty antypoślizgowe w łazience
  • Właściwie oświetl pomieszczenie
  • Usuń zbędne przedmioty, by ułatwić dostęp do tych najpotrzebniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*