Czym jest zapalenie gęsiej stopki i jak można je leczyć?

Lubisz intensywne treningi na boisku? Nie wyobrażasz sobie dnia bez kilku przebiegniętych kilometrów? Dość często pokonujesz odległości na basenie? Uważaj, bo gęsia stopka może stać się Twoim problemem.

Co to gęsia stopka?

Chociaż nazwa może schorzenia (zapalenie gęsiej stopki) może sprawiać, że jest niegroźne, jednak jest niezwykle uciążliwe. Na wstępie trzeba zauważyć, że problem dotyczy kolana, nie zaś stopy jak mogłaby na to wskazywać zwyczajowa nomenklatura.

Gęsia stopka to przyczep trzech mięśni (krawieckiego, smukłego i półścięgnistego) w okolicach piszczeli. Nazwa pochodzi od tego, że owo połączenie wygląda jak błona gęsiej stopy. To ona odpowiada za bezawaryjne zginanie stawu kolanowego oraz za odpowiednią rotację uda do wewnątrz. Wymieniana triada jest dynamicznym stabilizatorem dla kolana, który ma na celu zapobieganie koślawieniu.

Objawy syndromu gęsiej stopki

Jeśli zauważyłeś, że na Twoim kolanie pojawił się obrzęk oraz umiarkowany ból pod kolanem przy stronie przyśrodkowej, to być może doświadczasz właśnie zapalenia gęsiej stopki. Do szeregu objawów należy zaliczyć stale obecny dyskomfort podczas ruchu oraz potęgowanie się bólu podczas wykonywania aktywności fizycznych i odczuwanie napięcia mięśniowego.

Jak mogło dojść do powstania zapalenia gęsiej stopki? Jest wiele dróg, jakimi ta kontuzja może do nas dotrzeć. Mogą to być nieprawidłowo dobrane buty, brak rozgrzewki przed uprawianiem sportu bądź jej nieumiejętne wykonanie czy przetrenowanie. Dlatego to schorzenie najczęściej dotyka sportowców. Ponadto, czynnikami, które zwiększają ryzyko zapalenia gęsiej stopki, są cukrzyca, wcześniejsze urazy stawu kolanowego, nadmierne kierowanie stóp do wewnątrz podczas chodzenia czy otyłość.

Jak leczyć zapalenie gęsiej stopki?

Z racji swojej przeciążeniowej genezy, gęsią stopkę leczy się dwufazowo. Pierwsza faza polega na działaniach, mających pozbyć się uciążliwego bólu oraz stanu zapalnego tkanek miękkich. Na tym etapie modyfikuje się aktywności fizyczne oraz poddaje się gęsią stopkę fizjoterapii. A to dlatego, by zmniejszyć obciążenia treningowe. Pomagają w tym specjalne opaski na kolano, wkładki ortopedyczne lub bandaż elastyczny.

W drugiej kolejności analizuje się czynniki ryzyka, by móc w przyszłości zapobiec nawrotom zapalenia. Taka analiza ma na celu maksymalne wyłączenie sytuacji sprzyjających powstawaniu syndromu gęsiej stopki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*