Kciuk telefonisty – czym się charakteryzuje i jak go leczyć?

Kciuk telefonisty to kolejna choroba cywilizacyjna, której sprzyja rosnąca popularność smartfonów. Dotyczy przede wszystkim ludzi młodych, którzy bez ciągłego „skrollowania” i pisania SMS-ów nie wyobrażają sobie życia. Jak się objawia i jak ją leczyć? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Dzisiejsza popularność smartfonów sprawia, że nasze kciuki są nadmiernie eksploatowane. To one bowiem są najbardziej aktywne podczas przewijania stron internetowych lub pisania wiadomości tekstowych. Zbyt długa tego typu aktywność w ciągu dnia może powodować bóle kciuka oraz stany zapalne w obrębie pochewki ścięgna.

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Kciuk telefonisty nie jest nową chorobą. Dawniej jednak dotyczył zupełnie innej grupy osób. Pojawiał się najczęściej u kobiet powyżej 60 roku życia, które całe życie pracowały fizycznie. Nadmierne przeciążenia powodowały zwyrodnienia, także w obrębie dłoni. Dziś jest zupełnie odwrotnie, na kciuk telefonisty, zapadają młode osoby, które nadmiernie korzystają ze smartfonów. Średni wiek pacjenta to 15 – 25 lat.

Leczenie kciuka telefonisty

Zmiana grupy ryzyka wpłynęła także na zmianę sposobu leczenia dolegliwości. W przypadku osób starszych podawano najczęściej zastrzyki kortyzonowe, które miały złagodzić ból, a także zlikwidować stan zapalny stawu.

Od kiedy dolegliwość dotknęła młode osoby, postępowanie zmieniło się. Jako że młodzi pacjenci mają szybką zdolność regeneracji, a ich stawy są bardzo podatne na rehabilitację, w pierwszym odruchu zaleca im się odpoczynek od smartfona. Najlepiej zrezygnować z jego korzystania lub ograniczyć do naprawdę niezbędnego minimum do momentu całkowitego ustąpienia dolegliwości bólowych. Można również próbować ćwiczyć kciuk, poszerzać jego zakres ruchu, rozciągając i często zmieniając jego położenie.

Nie warto bagatelizować przypadłości, gdyż nieleczona zacznie być coraz bardziej uciążliwa, utrudniając nam nawet proste, codzienne czynności. W skrajnych przypadkach może być także konieczna operacja pochewki ścięgna, co będzie wymagało zdecydowanie dłuższych działań rehabilitacyjnych.

Postaw na profilaktykę

Jeśli często korzystasz ze smartfonu, przeglądając Internet lub pisząc SMS-y, dobrze byś zawczasu pomyślał o profilaktyce. Warto zaangażować w obsługę telefonu także drugą rękę i inne palce. Najlepiej jednak ograniczyć korzystanie z urządzenia, co wyjdzie na dobre nie tylko stawom dłoni, ale też twojemu samopoczuciu. Zobaczysz również, ile nagle masz czasu wolnego, który można naprawdę atrakcyjnie spożytkować „w realu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*