Dlaczego boli bark? Cz. 2

Ostatnio rozpoczęliśmy temat przyczyn bolesności stawu barkowego. Dziś, kontynuując wątek, przedstawiamy wam kolejne 3 powody bólu barków oraz sposoby ich leczenia. Zapraszamy do lektury.

Uraz ścięgna

Urazom ulegają najczęściej ścięgna następujących mięśni: podgrzebietowego, nadgrzbietowego, podłopatkowego oraz obłego mniejszego. Razem tworzą one tzw. stożek rotatorów, który otacza głowę kości ramiennej i przyrasta do torebki stawowej.

O uraz ścięgien w obrębie barku nietrudno. Zdarza się to najczęściej podczas wykonywania gwałtownych ruchów np. rzucania jakimś przedmiotem, ale też w wyniku wykonywania czynności wymagających ruchu ręką przekraczającego standardowy zakres barku np. gdy próbujemy po coś sięgnąć. Może to być jednorazowa sytuacja, ale też wynik wieloletnich naciągnięć i mikronaderwań, które w pewnym momencie objawią się silnym bólem, a nawet całkowitym zerwaniem ścięgna.

Leczenie urazu ścięgien barku zależy od stopnia ich uszkodzenia. W przypadku zerwania konieczna jest operacja, wykonywana zazwyczaj metodą artroskopową, podczas której następuje rekonstrukcja uszkodzeń. Jeśli natomiast uraz jest mniejszy, nastąpiło tylko niewielkie naderwanie lub naciągnięcie, to sięga się po metody zachowawcze. Często pomocne w takich przypadkach okazują się stabilizatory i ortezy odciążające kończynę górną.

Zapalenie kaletki stawowej

Do bólu barku dochodzi także w wyniku zapalenia kaletki stawowej. Chora kaletka ulega pogrubieniu i wypełnia się płynem. Dzieje się to w wyniku osłabienia i uszkodzenia stożka rotatorów. Wówczas podczas wykonywania różnych ruchów kaletka jest drażniona przez wyrostek barkowy, co wywoduje ból i uczucie ciasnoty w obrębie stawu.

By pozbyć się dolegliwości, stosuje się najczęściej leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czasem trzeba wykonać wstrzykniecie sterydów bezpośrednio do kaletki. W powrocie do zdrowia bardzo ważna jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja, która przywróci ruchomość w stawie. Zdarzają się przypadki wymagające usunięcia kaletki podczas zabiegu chirurgicznego.

Zamrożenie barku

Zamrożenie barku to potoczna nazwa schorzenia, w którym następuje pogrubienie i usztywnienie torebki stawowej. Powoduje to ograniczenie ruchu w ramionach. Dolegliwość ta najczęściej towarzyszy innym uszkodzeniom, gdyż powstaje na skutek ograniczania ruchów barku ze względu na już istniejący ból. By przeciwdziałać schorzeniu, trzeba zdiagnozować istotę bólu oraz jak najszybciej wprowadzić działania rehabilitacyjne. Jeśli nie zrobi się tego w porę, mogą zacząć tworzyć się zrosty, których usunięcie wymaga interwencji chirurgicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*