Dlaczego boli bark? Cz.1

Przyczyny bólu barku mogą być różnorodne. Zazwyczaj wynikają z urazu stawu barkowego lub jego ścięgien, ale mogą być też spowodowane chorobami reumatycznymi lub neurologicznymi. Z dolegliwościami bólowymi tej okolicy zmaga się na co dzień wielu z nas, dlatego postanowiliśmy przybliżyć wam najczęstsze przyczyny zespołu bolesnego barku, a także sposoby jego leczenia.

Ból w obrębie stawu barkowego to najczęstszy objaw tzw. zespołu bolesnego barku. Pod ta nazwą kryje się kilka różnych schorzeń, dla których dolegliwości bólowe są wspólnym mianownikiem. Towarzyszy im najczęściej obrzęk oraz ograniczenie ruchu w stawie. Początkowo ból może być słaby, pojawiać się tylko przy wykonywaniu określonych czynności, a z czasem narastać. Zdarza się też tak, że przychodzi nagle i od razu jest silny i ostry.

Przyczyny zespołu bolesnego barku

Wśród najczęstszych przyczyn problemów ze stawem barkowym wymienia się przeciążenie mięśni, urazy ścięgien, zapalenie kaletki podbarkowej, a także choroby reumatyczne, zwyrodnienia stawów i dolegliwości neurologiczne. By zdiagnozować przyczynę schorzenia, najlepiej udać się do lekarza ortopedy, który przeprowadzi wnikliwy wywiad, sprawdzi stan barku metodą fizykalną oraz zleci wykonanie dokładniejszych badań, takich jak USG, RTG lub rezonans magnetyczny.

Przeciążenie mięśni

Przeciążenie mięśni to jedna z najczęstszych przyczyn bolesności barku. Dochodzi do niej podczas różnorodnych, codziennych czynności wymagających uniesienia rąk powyżej linii ramion np. kiedy myjemy okna. Zdarza się też u osób wykonujących jednostajną pracę fizyczną wymuszającą u nich przeciążającą pozycję ciała. Przyczyną może być także niewygodny materac czy poduszka do spania oraz niefizjologiczna pozycja podczas snu. Również intensywny trening nie poprzedzony odpowiednią rozgrzewką oraz brak rozciągania po nim może spowodować przewlekły ból mięśni braku.

W wyniku tych aktywności w mięśniach tworzy się przykurcz wywołujący ciągłe napięcie, a w konsekwencji ból. By się go pozbyć, najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, podając pacjentowi leki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie. Do tego zalecana jest terapia manualna i ćwiczenia rehabilitacyjne.

Przeciążenie mięśni to tylko jedna z przyczyn bolesności barku. Kolejne z nich przedstawimy w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*