Złamania w obrębie dłoni – diagnoza i leczenie

Złamania w obrębie dłoni nie zdarzają się zbyt często. Same kontuzje śródręcza dotyczą najczęściej bokserów. Natomiast zwyczajnym śmiertelnikom częściej przytrafiają się urazy palców. W związku z tym, że w dłoni znajduje się dużo małych kości, ich złamanie bywa żmudne w leczeniu. Poznajcie sposoby diagnozy i rehabilitacji tego typu urazów.

Dłoń składa się z śródręcza, gdzie wyróżniamy kości trzonu, podstawy (końca bliższego) i głowy (końca dalszego) oraz palców (kości palców – paliczki). Do najczęściej spotykanych złamań środkowej części dłoni należy tzw. złamanie bokserskie dotyczące szyjki piątej kości śródręcza. Dochodzi do niego zazwyczaj przy silnym uderzeniu pięścią w twardą powierzchnię. Może się więc zdarzyć nie tylko bokserom, ale też osobom dającym upust swojej złości spontanicznym ciosem np. w ścianę.

Do złamań śródręcza dochodzi także w innych sytuacjach. Uraz może powstać w wyniku przygniecenia ręki czymś ciężkim lub przez przytrzaśniecie drzwiami. Zdecydowanie czyściej ma miejsce kontuzja palców. Często złamania obrębie tej części dłoni powstają w wyniku urazu podczas aktywności fizycznej, upadku czy jakiego wypadku w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Objawy złamania w obrębie dłoni

Głównym objawem w przypadku tego typu urazu jest silny ból. Zazwyczaj występuje również obrzęk, opuchlizna, krwiak lub siniak. Pacjent nie może poruszyć dłonią lub ruch wywołuje jeszcze silniejszy ból. Jeśli zostaje złamany palec, może nastąpić jego deformacja.

Leczenie złamań w obrębie dłoni

By zdiagnozować złamanie kości śródręcza lub palców, zazwyczaj wystarczy badanie fizykalne. W razie wątpliwości lekarz zleci wykonanie zdjęcia RTG.

Z kolei o sposobie leczenia złamania decyduje fakt, czy nastąpiło przemieszczenie kości. Jeśli nie, może wystarczyć działanie zachowawcze polegające na założeniu gipsu lub specjalnej ortezy.

Kiedy jednak doszło do przesunięcia się odłamków kości, o co w obrębie dłoni nietrudno, konieczny jest zabieg chirurgiczny, podczas którego nastąpi zespolenie. Po nim pacjent również będzie zmuszony nosić przez jakiś czas stabilizator. Konieczna będzie również odpowiednia rehabilitacja, która przywróci dłoni pełną sprawność.

Złamanie a stłuczenie

Pacjenci często mylą złamania w obrębie dłoni ze stłuczeniem. Nic w tym dziwnego, gdyż oba urazy objawiają się podobnym stopniem bólu i zasinieniem. Stłuczenie częściej dotyczy palców (zazwyczaj kciuka i małego palca). By rozróżnić, z czym mamy do czynienia, lekarz zleci prześwietlenie.

W przypadku stłuczenia mogą pojawić się tzw. kamienne krwiaki, czyli twarde zmiany w obrębie poduszeczek palców. Jeśli je zaobserwujmy, trzeba zgłosić się do lekarza, który nakłuje je, co przyspieszy gojenie.

Krwiaki mogą wystąpić także pod płytką paznokciową. Większość z nich znika samoistnie, ale niektóre mogą się powiększać, prowadząc do opuchlizny dłoni. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna, podczas które wykonuje się niewielkie otwory w paznokciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*