Zapalenie kaletki maziowej – czym jest i jak leczyć?

Zapalenie kaletki maziowej to dość powszechna przypadłość, która pojawia się najczęściej u osób przeciążających stawy lub niewykonujących prawidłowej rozgrzewki przed treningiem. Dolegliwość dotyczy najczęściej stawu skokowego, kolanowego, łokciowego, barkowego lub biodrowego. Jaki są jej przyczyny i objawy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny

Pod nazwą zapalenia kaletki maziowej kryje się stan zapalny woreczka łącznotkankowego znajdującego się między brzuścem mięśnia a kością, do której ten mięsień jest przytwierdzony. Z kolei kaletka maziowa ma za zadanie wydzielać maź, która zmniejsza tarcie między mięśniami i ścięgnami a kością, a także nawilża stawy. W wyniku powstałego stanu zapalnego kaletka przestaje spełniać swoją funkcję, co prowadzi do bolesnych otarć.

Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny

Główną przyczyną dolegliwości są przeciążenia stawów lub urazy. Problem może pojawić się także wtedy, gdy zapominamy o prawidłowej rozgrzewce przed aktywnością fizyczną. Wówczas każdy gwałtowny ruch może powodować kontuzje. Także osoby pracujące w wymuszonych, nienaturalnych pozycjach są zagrożone. Często na zapalenia kaletki maziowej stawu łokciowego skrążą się osoby długotrwale pracujące przy komputerze.

Rzadszą przyczyną przypadłości jest przebyta infekcja np. kiła lub grypa. Także pacjenci, u których stwierdzono reumatoidalne lub łuszczycowe zapalenie stawów albo dnę moczanową są bardziej narażeni na wystąpienie zapalenia kaletki maziowej.

Dolegliwości sprzyja również noszenie za ciasnych butów, długie siedzenie na twardym podłożu lub klęczenie.

Zapalenie kaletki maziowej – objawy

Wśród głównych objawów choroby wymienia się ból zaatakowanego stawu, tkliwość, obrzęk. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas ruchu, a w momentach odpoczynku przechodzą w uczucie sztywności. Schorzeniu towarzyszy ograniczona ruchomość stawu. Czasem zdarza się, że nad chorym stawem zbiera się płyn.

Zapalenie kaletki maziowej – diagnoza

Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy należy udać się do lekarza ortopedy. On na podstawie wywiadu i badania fizykalnego będzie mógł stwierdzić, z czym ma do czynienia. By wyeliminować podejrzenie innych chorób, powinien zlecić wykonanie zdjęcia RTG.

Zapalenie kaletki maziowej – leczenie

W leczeniu zapalenia kaletki maziowej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Gdy te nie pomagają, lekarz zleca wykonanie zastrzyku z glikokortykosterydów w chore miejsce. Bardzo ważne jest także dociążenie obolałego stawu oraz wprowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Po przebytej chorobie warto wdrożyć profilaktykę, by dolegliwości się nie powtórzyły. Zadbajmy o prawidłową postawę ciała podczas pracy, wprowadźmy regularne treningi oraz nie zapominajmy o rozgrzewce przed aktywnością fizyczną. Jeśli te działania nie pomogą i dolegliwość nawraca, może być konieczny zabieg operacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*