Jak pomóc seniorom podczas kąpieli?

Jednym ze skutków polepszenia edukacji i medycyny jest starzejące się społeczeństwo. Coraz liczniejsza grupa seniorów wymaga od nas, by z troską i empatią zająć się ich zdrowiem i bezpieczeństwem. Jedną z najtrudniejszych codziennych czynności, które napotykają na swojej drodze osoby starsze, jest kąpiel. Zadanie to, osobom młodszym kojarzące się z przyjemnością i relaksem, seniorom sprawia duży problem, a nierzadko zagraża ich bezpieczeństwu. Jak pomóc seniorom podczas kąpieli?

Seniorzy najczęściej zmagają się z wieloma schorzeniami i chorobami. Reumatyzm, demencja, choroba Altzheimera, zachwiania równowagi… Uniemożliwiają im one bezpieczne korzystanie z łazienki. Sytuacji nie poprawia to, że najczęściej samo pomieszczenie jest niedostosowane do potrzeb seniorów. Utrudnienia te w wielu przypadkach mogą prowadzić do niechęci osób starszych do utrzymywania właściwej higieny osobistej.

Czy każdemu seniorowi należy pomagać?

Nasze podejście do osób starszych powinno cechować się dużą dozą empatii, uważnej obserwacji i postawy nienarzucającej. Nie każdy senior będzie wymagał pomocy przy codziennej kąpieli. Pomoc narzucająca może sprawić, że osoba starsza będzie czuła się ubezwłasnowolniona. Jeśli jednak zauważymy niepokojące symptomy choroby lub otrzymamy bezpośredni komunikat o problemach w codziennym korzystaniu z łazienki, wówczas naszym obowiązkiem jest pomoc seniorowi. Jak możemy to zrobić?

Przystosowanie łazienki do potrzeb seniorów

Aby ułatwić seniorom codzienne korzystanie z łazienki, a także poprawić komfort pracy opiekunów tych osób, w pierwszej kolejności należy wprowadzić do aranżacji kilka rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo korzystania z pomieszczenia. W tym celu warto sprawdzić ofertę sprzętu sanitarnego. Stosunkowo tanim, jednak bardzo pomocnym urządzeniem z pewnością będzie stołeczek prysznicowy lub ławeczka na wannę.

Dzięki siedzisku lub ławeczce osoba starsza będzie mogła samodzielnie korzystać z łazienki o własnych siłach. W kontekście zabezpieczenia przed upadkiem ważne jest także ułożenie na podłodze łazienki mat antypoślizgowych.

Czy konieczne są duże remonty?

Nie dla każdej osoby wydatek poniesiony na gruntowny remont łazienki jest możliwy. Większość osób martwi się, że konieczna będzie wymiana wanny na prysznic. To prawda, że znacznie łatwiejsze dla osób starszych jest korzystanie z prysznica. Jednak istnieje szereg zabezpieczeń, które zwiększą bezpieczeństwo korzystania także z wanny. Wspomniana wcześniej ławeczka oraz poręcze zamontowane na ścianie, przy której stoi wanna, z pewnością będą wystarczającym zabezpieczeniem chroniącym przed upadkiem.

Nie tylko wyposażenie

Odpowiednie wyposażenie łazienki to nie wszystko. Równie ważna jest rozmowa z seniorem, której celem jest zachęcenie do utrzymywania właściwego poziomu higieny. Ten cel pozwolą spełnić także drobne przyjemności, takie jak zakup pachnących płynów do kąpieli, czy włączenie relaksującej muzyki.

Pomocna w zachęceniu do kąpieli jest także odpowiednia temperatura pomieszczenia i wody. Większość osób starszych dotkliwie odczuwa zimno. Ich organizmy domagają się znacznie wyższej temperatury niż organizmy osób młodych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*