Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie

Przepukliną kręgosłupa nazywamy inaczej wypadnięcie dysku. Ta dolegliwość nie dość, że jest bardzo bolesna, to jeszcze nierzadko kończy się operacją. Dlaczego przepuklina kręgosłupa powstaje, jakie są jej najczęstsze objawy i jak się ją leczy? I czy w każdym przypadku konieczna będzie ingerencja chirurga?

Wypadnięcie dysku to tak naprawdę wysunięcie jądra dysku (jądra miażdżystego) poza przestrzeń międzykręgową. Wysunięte jądro uciska na mocno unerwione struktury, przez co osoby mające przepuklinę kręgosłupa, odczuwają duże dolegliwości bólowe.

Zarówno aktywni, jak i zasiedziali

Potocznie uważa się, że wypadnięcie dysku dotyka osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Nie jest to prawdą. Aktywność fizyczna nie zawsze uchroni nas przed tym schorzeniem. Aktualnie zauważalna jest tendencja, że przepuklina kręgosłupa coraz częściej spotyka osoby młode i wysportowane, szczególnie jeśli uprawiany przez nich sport lub praca zawodowa wymaga podnoszenia znacznych ciężarów. Wśród innych czynników zwiększających ryzyko wypadnięcia dysku jest nadwaga, osteoporoza, a także wady genetyczne w budowie kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa – objawy

Pierwszym objawem przepukliny kręgosłupa jest umiarkowany lub silny ból w odcinku lędźwiowym. Ponadto, chorzy skarżą się na ból kończyn oraz drętwienie mięśni pleców. W ostrzejszych stanach zauważalny jest niedowład kończyny dolnej i ogólne problemy z poruszaniem.

Diagnoza schorzenia nie jest zadaniem trudnym. Po dogłębnych wywiadzie, lekarz powinien przeprowadzić szereg badań, takich jak rezonans magnetyczny, badanie radiologiczne oraz tomografię komputerową kręgosłupa. Wyniki badań pozwolą mu stwierdzić, jaki rodzaj leczenia będzie najwłaściwszy w danym przypadku.

Przepuklina kręgosłupa – operacja, czy leczenie zachowawcze?

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku jego wczesnej diagnozy zazwyczaj zaleca się szereg odpowiednich ćwiczeń i rehabilitacji. To zalecenie ma za zadanie przede wszystkim wzmocnić i rozciągnąć mięśnie tułowia. W wielu przypadkach konieczne będzie także leczenie farmakologiczne w postaci przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wielu lekarzy zaleca także regularne stosowanie gorsetu ortopedycznego, szczególnie jeśli uporczywy ból uniemożliwia wykonywanie pracy w pozycji siedzącej (należy pamiętać, że w przypadku wykrycia tego schorzenia podnoszenie ciężkich przedmiotów jest kategorycznie zabronione!).

Zdarzają się jednak sytuacje, w których leczenie chirurgiczne jest najlepszym wyjściem. Kiedy nie pomaga rehabilitacja ani ćwiczenia, a silny, długotrwały ból znacznie obniża komfort życia, wówczas należy rozważyć operację.

Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym mającym na celu wyleczenie przepukliny kręgosłupa jest mikrodiscektomia, czyli operacja polegająca na usunięciu fragmentu jądra z dysku. Mikrodiscektomia jest zabiegiem bezpiecznym i szybko przynoszącym skutki. Pacjent już po 3 dniach od operacji może wrócić do domu. Aby efekt zabiegu był trwały, lekarze najczęściej zalecają kilkutygodniową rehabilitację oraz profilaktyczne noszenie gorsetu ortopedycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*