Łokieć tenisisty – czym jest i jak go leczyć?

Jak sama nazwa wskazuje, łokieć tenisisty to schorzenie, na które szczególnie narażeni są sportowcy. Jednak w grupie ryzyka są także mechanicy, szwaczki, muzycy czy osoby wykonujące pracę przy komputerze. Co łączy te grupy osób? Możliwość nadwyrężenie łokcia, które nierzadko doprowadza do poważniejszych schorzeń.

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa choroby zapalenia bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Pierwszym objawem choroby jest ból w okolicy łokcia. Dolegliwość ta może mieć charakter kłujący, piekący, pulsujący lub stały, nierzadko też promieniuje w stronę nadgarstka lub ramienia.

Przeciążenie mięśni – najczęstsze przyczyny

Schorzenie zwane łokciem tenisisty rozwija się w miejscu przyczepu ścięgien i więzadeł do kości, czyli przy prostowniku i zginaczu. Przyczyną jego rozwoju są najczęściej zła postawa lub złe przygotowanie do uprawiania sportów, zbyt duże i długotrwałe obciążenie rąk, nieprawidłowe podparcie rąk przy wielogodzinnej pracy przed komputerem, czy też dźwiganie ciężkich przedmiotów w jednej ręce.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to schorzenie dosyć powszechne, łatwe do diagnozy i leczenia. Dyskomfort, jaki przynosi chorym, jest jednak tak duży, że szczególnie istotne jest jak najszybsze uśmierzenie ich bólu. Diagnoza lekarska tego schorzenia polega przede wszystkim na dogłębnym wywiadzie oraz przeprowadzaniu kilku badań: przede wszystkim USG i rezonansu magnetycznego.

W pierwszym etapie leczenia z pewnością przydadzą się leki przeciwbólowe oraz unieruchomienie łokcia przy pomocy stabilizatora. Najlepsze efekty przynosi jednak odpowiednio dobrana rehabilitacja. Regularne ćwiczenia na profesjonalnym sprzęcie rehabilitacyjnym mają za zadanie usprawnienie kończyny, wzmocnienie jej mięśni, a w efekcie zmniejszenie bólu. Fizjoterapia w przypadku tego schorzenia nie ogranicza się jednak wyłącznie do ćwiczeń fizycznych. Pomocne okazuje się również leczenie ultradźwiękami, laserowe, jonosfera oraz masaż ręki.

W cięższych przypadkach konieczne jest wstrzyknięcie do nadkłykcia leku na bazie sterydów.

Uprawiając sport lub wykonując wielogodzinne czynności w pracy, które mogą nadwyrężyć łokieć, powinniśmy pamiętać o prawidłowej postawie oraz uwrażliwić się na choćby najmniejsze bolesne sygnały. W momencie, gdy odczujemy ból, warto na chwilę przerwać wykonywanie zadania i delikatnie wymasować rękę, a także wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*