Najczęstsze urazy i kontuzje – przyczyny, objawy i sposoby leczenia cz. 2

Dziś kontynuujemy temat rozpoczęty w ostatnim poście, czyli kwestię najczęściej przytrafiających się nam urazów i kontuzji. Przedstawimy jakie są ich przyczyny, podpowiemy, jak je rozpoznać i kiedy udać się do lekarza ortopedy. Zapraszamy do lektury.

Nadciągnięcia ścięgien

Nadciągnięcia ścięgien to przypadłość osób, które na co dzień stronią od aktywności fizycznej, ale raz na jakiś czas zdarza im się „chwycić” za jakiś sport. Wówczas nieprzygotowane do wysiłku ciało i nadmierne ambicje jego właściciela powodują przykre dolegliwości bólowe stawów, które nasilają się podczas ruchu. Przypadłość dotyka najczęściej niedzielnych biegaczy lub urlopowiczów na wyjeździe, którego główną atrakcją jest jazda na nartach lub codzienne piesze wędrówki po górach.

Sposobem na nadciągnięte ścięgna są okłady z lodu, stosowanie maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a przede wszystkim odpoczynek. Następnym razem zaś warto pamiętać, by przed wzmożonym wysiłkiem przygotować organizm do aktywności wcześniejszymi umiarkowanymi treningami, rozgrzewką i rozciąganiem.

Zwichnięcia stawu barkowego

To jedna z poważniejszych kontuzji. Powstaje najczęściej podczas upadku, w którym następuje tzw. wykręcenie ręki. Podczas urazu ma miejsce przemieszczenie się kości tworzących staw barkowy względem siebie. Kontuzji towarzyszy bardzo silny ból, niemożność poruszenia ręką, a czasem dolegliwości neurologiczne.

Osobie z tym urazem trzeba podać środki przeciwbólowe, a rękę należy ułożyć na temblaku i udać się do ortopedy, który nastawi staw i unieruchomi go z pomocą ortezy lub gipsu. Trzeba mieć na uwadze, że zwichnięcie stawu barkowego to poważna kontuzja, która wymaga szybkiej interwencji, przesunięte kości mogą bowiem uciskać nerwy i utrudniać przepływ krwi, co może być niebezpieczne dla zdrowia.

Stłuczenia

Stłuczenia to kolejna kontuzja, która od czasu od czasu zdarza się każdemu. Powstają one najczęściej w wyniku upadku lub przypadkowego uderzenia. Najbardziej narażone na uszkodzenie tkanek miękkich, bo tym właśnie jest stłuczenie, są kolana, barki, nadgarstki, biodra i okolice kości ogonowej. Uraz objawia się bólem, krwiakiem i obrzękiem.

Rzadko zdarza się, by stłuczenie było poważną kontuzją. Zazwyczaj więc wystarczy przykładanie zimnych okładów z lodu kilka razy dziennie oraz zastosowanie żeli przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli jednak ból i obrzęk nie zmniejszają się w przeciągu kilku dni, trzeba udać się do ortopedy. Możliwe, że uraz jest czymś więcej niż zwykłym stłuczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*