Czym jest i jak się objawia polimialgia reumatyczna?

Polimialgia reumatyczna to kolejna choroba, która atakuje narząd ruchu. Zaliczamy ją do grupy schorzeń układowych tkanki łącznej. Jej podstawowym objawem jest przewlekły ból w obrębie mięśni szyi i karku, a także obręczy barkowej i biodrowej. Powstaje on na skutek istniejącego w tych miejscach stanu zapalnego. Polimialgia wymaga trafnej diagnozy, a jej leczenie jest stosunkowo proste, lecz może wymagać czasu.

Przyczyny polimialgii reumatycznej

Polimialgia należy do chorób autoimmunologicznych, co oznacza, że własny układ odpornościowy w wyniku wadliwego funkcjonowania zaczyna atakować mięśnie, wywołując stan zapalny. Schorzenie dotyczy przede wszystkim osób starszych, właściwie nie występuje przed 50-tką. Najbardziej podatni są seniorzy między 70 a 80 rokiem życia. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest także płeć – kobiety chorują 2 razy częściej niż mężczyźni. Również położenie ma znaczenie – schorzenie jest najczęściej diagnozowane w północnej części Europy, natomiast na południu praktycznie nie występuje.

Wśród pozostałych czynników ryzyka należy wymienić predyspozycje genetyczne, promieniowanie UV oraz przebyte choroby wirusowe.

Objawy polimialgii reumatycznej

Podstawowy objaw to trwający minimum dwa tygodnie ból w obrębie mięśni szyi i karku, a także obręczy barkowej i biodrowej. Dolegliwościom bólowym towarzyszy też sztywność pojawiająca się po niewielkiej aktywności fizycznej lub dłuższym pozostawianiu bez ruchu oraz tzw. sztywność poranna, czyli do godziny po przebudzeniu. Nie ma reguły czy objawy pojawią się nagle, czy będą się rozwijać powoli.

Objawami towarzyszącymi polimialgii jest najczęściej obrzęk rąk i stóp, zapalnie stawu kolanowego lub mostkowo-obojczykowego, podwyższona temperatura ciała, gorsze samopoczucie, bezsenność, depresja, zmniejszona masa ciała.

Polimialgia reumatyczna a choroba Hortona

Bardzo często zdarza się, że polimialgia współwystępuje z olbrzymiokomórkowym zapaleniem tętnic, czyli chorobą Hortona. Powiązanie to dotyczy 20% chorych. Z kolei u osób, u których zdiagnozowano chorobę Hortona, aż 40-60 % ma objawy polimialgii.

Diagnoza polimialgii reumatycznej

By zdiagnozować chorobę najlepiej udać się do reumatologa. Zleci on odpowiednie badania krwi. Główne znaczenie ma wynik OB, który w polimialgii może sięgać nawet ponad 100 ml/h. Jeśli pacjent skarży się na bóle kolana, nadgarstka czy innych stawów dodatkowo powinno wykonać się USG, które zidentyfikuje zapalenie.

Bardzo ważne jest również przeprowadzenie równoległych badań na obecność choroby Hortona, a także wykluczenie innych schorzeń które mogą dawać podobne objawy np. choroby kości, stawów i mięśni oraz niektóre nowotwory takie jak szpiczak mnogi.

Leczenie polimialgii reumatycznej

Jeśli choroba jest dobrze zdiagnozowana bardzo szybko powinno pomóc podanie glikokortykosteroidów (prednizon). Często już nawet po kilku godzinach pacjent zaczyna czuć się lepiej. Ból całkowicie odchodzi po kilku dniach. Kiedy tak się stanie, należy zmniejszyć dawkę leku. Możliwe są nawroty objawów, co wymaga zwiększenia dawki i tak do skutku. Alternatywą dla prednizonu są leki immunosupresyjne np. metotreksat.

Głównym problemem w leczeniu polimialgii są działania niepożądane glikokortykosteroidów, dlatego powinno się je podawać możliwie najkrócej. Niestety, po zmniejszeniu dawek lub całkowitym odstawianiu schorzenie ma tendencję do nawrotów. Leczenie może więc trwać nawet do 1-2 lat.

By wspomóc terapię farmakologiczną zaleca się pacjentom podjęcie rehabilitacji, która obejmuje różnorodne zabiegi fizjoterapeutyczne mające na celu rozluźnienie mięśni, a także różnego rodzaju masaże. Wskazane są także ćwiczenia wykorzystujące sprzęt rehabilitacyjny, których celem jest zwiększenie zakresu ruchu w stawach, a także rozciągnięcie mięśni i wypracowanie prawidłowej postawy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*