Zespół cieśni nadgarstka – jak załagodzić ból?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba XXI wieku. Jej powstaniu sprzyja fizyczna praca, granie na komputerze, forsowna jazda na rowerze, a także długie godziny spędzane przy instrumencie muzycznym. Powodem choroby mogą być również źle zrośnięte złamania, niedoleczone skręcenia i zwichnięcia. Na zespół cieśni nadgarstka częściej chorują kobiety. Wśród mężczyzn są to zazwyczaj wielbiciele długich godzin spędzanych przy grach komputerowych.

Ból (wzmagający się nocą), drętwienie palców, pogorszenie sprawności manualnej – te objawy powinny natychmiast skłonić nas do wizyty w przychodni zdrowia. Lekarz rodzinny po dokładnym wywiadzie z pewnością skieruje nas do lekarza ortopedy i neurologa.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Prawidłowa diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka nie stanowi zazwyczaj problemu. Zazwyczaj wystarczy dokładnie przeprowadzony wywiad i testy sprawności manualnej oraz czucia w palcach. Jednym z typowych testów klinicznych pozwalających zbadać zakres zespołu cieśni nadgarstka jest test Phanela polegający na sprawdzeniu maksymalnego zgięcia nadgarstka. W bardziej zaawansowanych stanach zespołu cieśni wykonuje się elektromiografię, która pozwala na zbadanie szybkości przewodnictwa nerwu. Czasem konieczne jest także wykonanie ultrasonografii. Dzięki niej lekarz jest w stanie sprawdzić deformacje więzadła i ścięgien.

Ważne jest, by przy pierwszych objawach ZCN jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pierwszy etap choroby jest bowiem możliwy do leczenia nieoperacyjnego. Wówczas lekarz przypisuje odpowiednie leki oraz zaleca fizykoterapię.

Jak załagodzić ból?

Ból w zespole cieśni nadgarstka może być naprawdę trudny do zniesienia. Często pojawia się w nocy, uniemożliwiając sen. Ból i mrowienie sprawiają także, że zdolność manualna jest znacznie pogorszona, przez co niemożliwe stają się proste, codzienne czynności, takie jak pisanie na klawiaturze, czy podnoszenie cięższych rzeczy. Wiele osób na czas trwania choroby musi zrezygnować z chodzenia do pracy. Są jednak sposoby, które, wspierając działanie leków, łagodzą ból nadgarstka. Podstawą jest dobre uruchomienie nadgarstka w czasie snu. Tu pomoc przyniesie odpowiednio dobrany stabilizator nadgarstka. Pamiętajmy, by stabilizator nadgarstka wybrać pod okiem lekarza specjalisty.

Wiele osób zmagających się z tą chorobą chwali sobie domowe pasty przeciwzapalne. Produkty te przygotowywane są na bazie naturalnych składników o właściwościach leczniczych, takich jak imbir, cyprys, rozmaryn oraz kozieradka. Dieta chorych na ZCN powinna być wzbogacona o witaminę B6 (znajdującej się m.in. w oleju lnianym, ryżu, piersiach z kurczaka, tuńczyku, czy pistacjach).

Pamiętajmy jednak, że podstawą leczenia są dobrze dobrane leki oraz rehabilitacja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*