Złamanie kompresyjne – czym jest i jak je leczyć?

Złamanie kompresyjne, zwane inaczej zgniecieniowym dotyczy najczęściej ostatnich kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa lub pierwszych części lędźwiowej. Jest to przypadłość stosunkowo częsta, na szczęście w niektórych przypadkach udaje się ją wyleczyć bez interwencji chirurgicznej.

Złamaniem kompresyjnym nazywamy zapadniecie się kręgów we wspomnianym odcinku kręgosłupa lub obniżenie wysokości trzonu kręgu o 15 -20 %. Rzadko zdarza się, że urazowi towarzyszy ukruszenie fragmentów zmiażdżonego kręgu, które przedostają się do kanału kręgowego lub otworów międzykręgowych, uciskając nerwy i powodując zaburzenia czucia i niedowłady.

Objawy złamania kompresyjnego

Głównym objawem jest nagły i silny ból, który nasila się podczas stania i chodzenia. Leżenie przynosi ulgę. Mogą pojawić się drętwienia, niedowłady w kończynach. Jeśli złamanie jest powikłaniem osteoporozy, może mieć charakter przewlekły. Wówczas pacjentowi doskwiera ból o mniejszej intensywności, lecz przez dłuższy czas.

Zdarzają się przypadki, że jedyną oznaką złamania jest nagłe obniżenie wzrostu lub deformacja postawy.

Przyczyny złamania kompresyjnego

U zdrowych ludzi do złamania dochodzi na skutek urazu. Najczęściej jest to upadek na pośladki lub wyprostowane nogi. Natomiast u starszych osób tego typu uszkodzenie jest najczęściej powikłaniem osteoporotycznym. Demineralizacja kości w obrębie kręgosłupa może z czasem wywołać złamanie. Dolegliwość bywa również konsekwencją przerzutów nawrotowych do kręgosłupa.

Diagnoza

Schorzenie łatwo się diagnozuje na podstawie zdjęcia RTG i wywiadu z pacjentem.

Leczenie złamania kompresyjnego

Mimo, że złamanie w obrębie kręgosłupa może brzmieć groźnie, często udaje się je wyleczyć bez interwencji chirurgicznej. Wszystko zależy od wieku pacjenta, charakteru urazu, tego czy osoba cierpi na osteoporozę i czy doskwierają jej zaburzenia neurologiczne.

Leczenie zachowawcze polega przede wszystkim na odpoczynku i odciążaniu pleców. Często stosuje się gorsety ortopedyczne, które stabilizują kręgosłup. Podaje się także leki przeciwbólowe w razie silnych dolegliwości. Jeśli złamanie jest konsekwencją osteoporozy, należy podjąć leczenie wzmacniające kości. Wskazana jest również rehabilitacja.

Jeśli natomiast nieinwazyjne metody nie pomagają, konieczna jest operacja. Zazwyczaj stosuje się stabilizację śrubami, a o pacjentów z osteoporozą wertebroplastykę lub kifoplastykę. Zabiegi te polegają na dostarczeniu do złamanego trzonu cementu kostnego. W kifoplastyce dodatkowo stosuje się balon, który rozpręża zapadnięte kręgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*