Endoproteza stawu biodrowego – zabieg i rehabilitacja

Endoproteza stawu biodrowego to zabieg polegający na zastąpieniu naturalnego stawu biodrowego sztucznym. Od lat jest najczęściej wykonywaną w świecie operacją z zakresu endoprotezoplastyki. Pacjenci, z jakimi chorobami muszą liczyć się z tą operacją? Jak powinni dbać o siebie po zabiegu? Zachęcamy do lektury najnowszego artykułu!

Wśród najczęstszych przyczyn operacji wymienia się koksartrozę – chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych, a także zmiany chorobowe na biodrze wywołane przez urazy, jak i zmiany wrodzone, rozwojowe, metaboliczne, endokrynologiczne, czy reumatologiczne.

Przebieg zabiegu

Pacjent do zabiegu przystępuje na czczo. Zdecydowana większość operacji wykonywana jest na znieczuleniu miejscowym – anestezjolog podaje zastrzyk w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Pacjent w czasie trwającej zazwyczaj 2 godziny operacji leży na plecach lub na zdrowym boku. Chirurdzy i ortopedzi na początku muszą uzyskać dostęp do części kostnych, usunąć część kości udowej, a następnie zamocować sztuczną panewkę do miednicy. Po samej operacji pacjent pozostaje pod ścisłym nadzorem lekarzy i personelu medycznego. Często przez kilka dni potrzebuje silnych leków przeciwbólowych.

Rehabilitacja – im szybciej, tym lepiej

Rehabilitacja po zabiegu powinna rozpocząć się jak najszybciej – najlepiej od razu po zabiegu (warto wspomnieć, że wielu lekarzy zaleca także rehabilitację przedoperacyjną, której zadaniem jest m.in. wzmocnienie mięśni i zmniejszenie przykurczy w stawie biodrowym). Pierwsza faza rehabilitacji jest bardzo spokojna, polega przede wszystkim na ćwiczeniach oddechowych, a także nauce prawidłowego siadania i wstawania. Pacjent początkowo uczy się chodzenia przy podpórce, a następnie o kulach. Kolejnym etapem są delikatne ćwiczenia wzmacniające oraz czynne, które można wykonywać zarówno przy pomocy fizjoterapeuty, jak i samodzielnie.

W procesie dochodzenia do zdrowia ważny jest także odpoczynek, nauka bezpiecznego siedzenia, wstawania oraz chodzenia. Istotne jest, by pacjent miał zapewnioną bezpieczną przestrzeń w domu. Warto więc przygotować potrzebny sprzęt, m.in. podpórkę do chodzenia, a także dostosować łazienkę do potrzeb chorego. Wykluczone jest wchodzenie do wysokiej wanny, chyba że przy pomocy specjalistycznego sprzętu sanitarnego, czyli regulowanej ławeczki na wannę. Nawet jeśli mamy prysznic, konieczne okaże się zamontowanie poręczy oraz wstawienie stołeczków rehabilitacyjnych. Wysokiej jakości sprzęt sanitarny zapewni maksimum bezpieczeństwa, a także usamodzielni chorego. Zalecane jest także używanie podwyższonej deski sedesowej.

Po endoprotezie stawu biodrowego pacjent powinien także zaopatrzyć się w wygodne i funkcjonalne ubrania. Wsuwane buty i szerokie spodnie mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć codzienne czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*