Zespół cieśni kanału nadgarstka – choroba naszych czasów

Niektóre negatywne efekty długotrwałej pracy przed komputerem są powszechnie znane. Najczęściej ostrzega się przed kłopotami ze wzrokiem, bólem głowy oraz bólem kręgosłupa. Mało kto jednak wie, że godziny spędzane przed monitorem wpływają także na zdrowie naszych… nadgarstków!

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) spowodowany jest długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego, który znajduje się w kanale nadgarstka. Ucisk ten powoduje obrzęk zapalny nerwu, a także tkanek otaczających.

Długotrwałe mrowienie? Idź do lekarza!

Do charakterystycznych objawów zespołu cieśni nadgarstka należy mrowienie w nadgarstku, w okolicy kciuka, a także palca wskazującego, środkowego i najczęściej także serdecznego. Ponadto, chorzy skarżą się na problem z zaciśnięciem ręki w pięść, osłabienie dłoni, brak precyzji ruchów i znaczne ich ograniczenie. Charakterystyczne jest to, że objawy te nasilaną się nocą.

Wspomniana już praca przed komputerem (a właściwie długotrwałe używanie myszki komputerowej) nie jest jedyną przyczyną choroby. Zapalenie cieśni kanału nadgarstka może być także spowodowane reumatoidalnym zapaleniem stawów. Choroba ta częściej dotyka kobiet.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie ZCN nie sprawia wielu problemów. Zazwyczaj wystarcza wywiad i kilka testów klinicznych pod kątem sprawności manualnej i czucia w dłoni. Pomocne w rozpoznaniu choroby będzie wykonanie USG oraz rezonansu magnetycznego. W zależności od tego, jak wcześnie zapalenie cieśni nadgarstka zostało wykryte, należy podjąć odpowiednie leczenie. We wczesnym stadium choroby można uniknąć operacji. Wystarczy unieruchomienie ręki w stabilizatorze nadgarstka, fizykoterapia oraz przyjmowanie przypisanych przez ortopedę leków.

Późne wykrycie choroby może skończyć się zabiegiem medycznym polegającym na przecięciu więzadła poprzecznego. Pozwoli to na zwiększenie przestrzeni w kanale nadgarstka, a w efekcie na pozbycie się bólu. Taka operacja jest bardzo krótka, podobnie jak okres rekonwalescencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*