Tomografia komputerowa kręgosłupa

To bardzo precyzyjne badanie kręgosłupa, które pozwala zdiagnozować wiele nieprawidłowości. Jest nieinwazyjne i bezbolesne, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, co do jego zastosowania. Zazwyczaj wykonuje się je, gdy inne techniki diagnostyczne nie rozwiały wątpliwości.

Wskazania do badania

Tomografię komputerową kręgosłupa wykonuje się u osób, u których podejrzewa się urazy któregoś z odcinków lub nowotwór. Badanie stosuje się również w diagnostyce przepukliny krążka międzykręgowego oraz przed operacjami kręgosłupa. Tomografia umożliwia zdiagnozowanie wszelkich wad postawy oraz nieprawidłowości w budowie kręgosłupa. Od wyniku badania zależy dalsze leczenie, postępowanie rehabilitacyjne z użyciem odpowiedniego sprzętu, a w ostateczności operacja.

Przebieg badania

Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czasem może być konieczne podanie dożylne kontrastu, który lepiej uwidoczni wszelkie nieprawidłowości. W czasie badania należy leżeć nieruchomo, stąd w przypadku dzieci często stosuje się środki uspokajające lub znieczulenie ogólne.

Pacjent kładzie na specjalnym łóżku, które następnie wjeżdża do aparatu tzw. gantry. Wokół ciała pacjenta znajduje się rama, po której przesuwa się lampa wytwarzająca promienie rentgenowskie. Podczas emisji promieniowania zapalają się odpowiednie diody – w tych momentach należy wstrzymać oddech.  Zazwyczaj lekarz porozumiewa się z pacjentem za pomocą interkomu, mówiąc mu, jakie czynności ma wykonywać w danym momencie.

Podczas badania wytwarzana jest dość duża dawka promieniowania, stąd wykonuje się je możliwe najszybciej i dokłada się wszelkich starań, by nie musiało być powtarzane.

Przeciwwskazania

Mimo, że tomografia komputowa kręgosłupa pozwala dokładnie zdiagnozować wszelkiego rodzaju dolegliwości, urazy i choroby, badania nie można wykonać u każdego. Głównym przeciwwskazaniem jest ciąża, a nawet jej podejrzenie. Wysokie promieniowanie może być bowiem niebezpieczne dla dziecka. Badaniu z użyciem kontrastu nie mogą się też poddać osoby uczulone na ten środek. Przeciwwskazaniem jest także klaustrofobia, skłonność do krwawień oraz niemożność pozostania w bezruchu przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*