Pierwszy wyjazd dziecka do sanatorium. Jak je przygotować?

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat wizyty sanatoryjne odbywają pod opieką osoby dorosłej. Od 7 roku życia mogą już przebywać w sanatorium same, chociaż zwykle jest możliwość wykupienia noclegu dla opiekuna. Pierwsza wizyta dziecka w sanatorium może odbyć się więc na bardzo wczesnym etapie jego życia. Jak je przygotować do wyjazdu?

Maluchy po zdrowie

Wyjazd z mamą, tatą lub inną osobą bliską może być świetną przygodą, jednak lepiej przygotować dziecko na nadchodzące zmiany, które mogą potrwać aż trzy tygodnie. Dziecku od 3 do 6 roku życia potrzebna jest rozmowa o tym, dlaczego jedzie do sanatorium, jaka rehabilitacja go czeka, jakie efekty przyniesie i dlaczego tak istotny jest dla nas jego powrót do zdrowia.

3-tygodniowy wyjazd może wiązać się z chwilowym przerwaniem edukacji w żłobku i przedszkolu. Warto powiedzieć o tym opiekunkom i nauczycielkom, które w dniach poprzedzających wyjazd także powinny porozmawiać z dzieckiem i zapewnić je, że będą na nie czekać.

Jeśli Twoje dziecko boi się nowych zabiegów, pokaż mu sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci, który masz w domu. Zapewnij, że w miejscu, do którego jedziecie, będą podobne rzeczy, a nawet ciekawsze, ładniejsze, a przede wszystkim takie, które szybciej pozwolą mu wrócić do zdrowia!

Uczymy samodzielności

Dzieci od 7 do 18 roku życia mogą jeździć do sanatorium samodzielnie. Jeśli Twoje dziecko jedzie bez opiekuna, wówczas nie tylko rozmowa będzie istotna, ale także odpowiednie przygotowanie bagażu.

Dziecko wyjeżdżając na turnus, powinno mieć przy sobie dokumenty: skierowanie, wyniki badań oraz dowód tożsamości, czyli najczęściej legitymację szkolną. Jeśli przyjmuje leki, powinniśmy zaopatrzyć apteczkę dziecka na cały okres pobytu. Wszystkie inne leki, które mogą być potrzebne w razie nagłej choroby, są na miejscu – nie trzeba więc robić „zapasów”.

Jeśli wyjazd do sanatorium odbędzie się w czasie roku szkolnego, także powinniśmy poinformować o tym nauczycieli. Pożegnanie z klasą na pewno wzmocni dziecko i upewni, że koledzy i koleżanki będą na niego czekać.

Pierwszy wyjazd bez rodziców wiąże się ze stresem, który można jednak złagodzić. Porozmawiaj z dzieckiem o czekających go w sanatorium atrakcjach, a także o odpowiedzialności. Zaangażuj go we wszystkie działania przedwyjazdowe – zakupy i pakowanie. Zróbcie listę potrzebnych rzeczy, na której koniecznie powinny znaleźć się bielizna i odzież, przybory do higieny osobistej, strój i obuwie sportowe, strój kąpielowy i klapki basenowe.

Przed wyjazdem warto zadzwonić do ośrodka sanatoryjnego i dopytać się o planowane atrakcje dla dzieci. Wiążą się one zazwyczaj z dodatkowymi kosztami – trzeba więc powierzyć dziecku jakąś sumę pieniędzy. To dobra nauka odpowiedzialnego korzystania z pieniędzy.

Dziecko w czasie wyjazdu pozna na pewno dużo innych dzieci, zawiąże przyjaźnie i nauczy się współpracy w grupie. Dzieci, które spotka, będą zmagały się z różnymi chorobami i dolegliwościami. Takie spotkanie może nauczyć Twoje dziecko tego, że ludzie nie są jednorodni i każdy zasługuje na możliwość powrotu do zdrowia.

Turnus w sanatorium może być wspaniałym czasem. Aby dziecko czuło się w pełni bezpieczne, uświadom je, że w każdej chwili może z Tobą porozmawiać przez telefon i zwierzyć się ze wszystkich przygód, które tam przeżyje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*