Pracownicy fizyczni – najczęstsze problemy ze zdrowiem

Nie da się ukryć, że pracowników fizycznych w Polsce jest dużo. Chociaż z roku na rok coraz częściej słyszymy o tym, że na rynku zaczyna ich brakować, nadal stanowią dużą część osób zatrudnianych w naszym kraju. Pracują przede wszystkim na budowach – w swojej pracy muszą dźwigać ciężkie rzeczy, przenosić je na duże odległości. Towarzyszy im stres i frustracja – w końcu nie zawsze zarabiają tyle, ile powinni za tak ciężką pracę. Z jakimi problemami zdrowotnymi spotykają się na co dzień?

Nie tylko bóle kręgosłupa

Do najczęstszych problemów zdrowotnych, które niejednokrotnie ograniczają możliwość powrotu do pracy, są choroby układu ruchu, a przede wszystkim zespoły bólowe kręgosłupa. Wśród czynników, które powodują te dolegliwości, są m.in. ciężka praca fizyczna, w tym przenoszenie ciężarów, praca w chłodzie czy długotrwały ucisk na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ból kręgosłupa trudno bagatelizować. Długotrwała rehabilitacja, miesiące w gorsecie ortopedycznym – czas leczenia nie sprzyja szybkiemu powrotowi do pracy.

Inne choroby, nawet te, które niekoniecznie są związane z wykonywaną pracą, a np. z obciążeniem genetycznym lub złym trybem życia, a więc m.in. choroby układu krwionośnego także dają gorsze rokowania dla pracowników fizycznych. Dużo wolniej przechodzą proces rehabilitacji, a tym samym później wracają do pracy.

Wśród innych dolegliwości, które spotykają pracowników fizycznych, są m.in. otyłość, podwyższony cholesterol, choroby układu oddechowego i krążenia. Wiele osób z tej grupy zawodowej prowadzi także niezdrowy styl życia, który znacznie pogarsza ich wyniki zdrowotne. Palenie papierosów, złe odżywianie wpływają m.in. na nieprawidłowe BMI i ciśnienie.

Praca w stresie

Stres towarzyszy pracownikom każdego szczebla. Pracownicy fizyczni nie są od niego wolni. W ich pracy potęguje go także praca zmianowa, niedospanie oraz nieproporcjonalna pensja w stosunku do czasu pracy i obowiązków. Stres wpływa nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale także na kręgosłup, układ krążenia i prawie wszystkie inne układy w organizmie człowieka. Ponadto, stres i zmęczenie znacznie zwiększają ryzyko kontuzji i wypadków w pracy – a te mogą być naprawdę niebezpieczne.

Pracownicy fizyczni są szczególną grupą zawodową w Polsce. Często spotykają się z niedocenieniem, pracują w niedofinansowanym sektorze, narażeni są na kontuzje i wypadki, które mogą być bardzo kosztowne. Podnoszenie świadomości dotyczących m.in. zdrowego trybu życia może przyczynić się do zmniejszenia chorób w tej grupie zatrudnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*