Czym jest i jak leczyć staw rzekomy?

Staw rzekomy tworzy się w wyniku nieprawidłowego zrośnięcia złamanej kości. W miejscu zespolenia dwóch części kości powstaje ubytek wypełniony tkanką włóknistą. Przypadłość najczęściej dotyczy kości ramiennej, łódeczkowatej lub piszczelowej. W miejscu, gdzie kość powinna się prawidłowo zrosnąć, powstaje ruchome zwyrodnienie, stąd określenie staw rzekomy.

Przyczyny powstania stawu rzekomego

Do deformacji może powstać na skutek wielu czynników. Jednym z nich jest samoistne przemieszenie się odłamków kostnych lub stan zapalny w obrębie tkanki kostnej. Do nieprawidłowego zrośnięcia dochodzi również w wyniku dużego urazu tkankowego wokół złamania. Dolegliwość może wystąpić także na skutek chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, osteoporoza, niewydolność nerek zaburzenia odżywiania czy zaburzenia hormonalne. Staw rzekomy może wykształcić się również w konsekwencji błędu lekarza, który źle zespolił kości lub gdy złamanie zostanie późno wykryte (zdarza się to często w przypadku złamania kości łódeczkowatej nadgarstka).

Objawy

Pacjentowi przede wszystkim dokucza ból nasilający się w trakcie prób ruszenia kończyną. Ponadto zakres ruchu jest ograniczony. Do tego dochodzi ocieplenie i obrzęk w miejscu wystąpienia stawu rzekomego oraz zniekształcenie kończyny. Objawy pojawiają się około 6 miesięcy od załamania.

Diagnostyka stawu rzekomego

By zdiagnozować przypadłość, niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego danego miejsca. Pomocna może okazać się również scyntygrafia kości.

Leczenie

Dolegliwości wymaga przede wszystkim rehabilitacji. W tym celu pacjentowi przepisuje się zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak laser, ultradźwięki, krioterapię lub magnetoterapię. Pomocny okazuje się także masaż kontrlateralny, polegający na masowaniu zdrowej kończyny w celu polepszenia ukrwienia i regeneracji kończyny chorej. Istotna jest również prawidłowa dieta bogata w wapń, białko i witaminę D, które wzmacniają kości i przyspieszają ich wzrost.

W trudniejszych przypadkach stosuje się także przeszczep komórek macierzystych, by pobudzić wzrost kości. W razie niepowodzenia pacjenta czeka leczenie operacyjne, które dotyczy przede wszystkim dużych kości. W przypadku mniejszych wykorzystuje się metodę artroskopową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*