Ten (nie)zdrowy wapń

Wapń jest głównym składnikiem mineralnym występującym w organizmie człowieka. To on jest podstawowym budulcem kości i zębów. Znajduje się także tkankach miękkich oraz w płynach ustrojowych. Wapń jest potrzebny, jednak w odpowiednich ilościach. Co, jeśli mamy go za dużo lub za mało?

„Pij mleko”, „zjedz ten jogurt”, słyszą często dzieci. Nic dziwnego, w końcu ten minerał jest konieczny, by zachowały prawidłowy rozwój kości. Mało kto jednak wie, że wapń znajduje się nie tylko w produktach mlecznych, ale także w maku, orzechach, szczypiorku, soi, czy suszonych figach. Mało kto wie także, że nie ilość wapnia jest najistotniejsza, ale jego relacja w stosunku do witaminy D.

Niezdrowe relacje

To właśnie zaburzenie tej relacji (podobnie jak niedobór witaminy K, która odpowiada za metabolizm wapnia) może łatwo doprowadzić do zwapnienia kości. Zwapnienie polega na odkładaniu soli wapnia w tkance kości. Zmiany, które występują w kościach, mogą mieć czasem przebieg złośliwy, jednak nie zawsze. Zwapnienie kości dotyka najczęściej osoby starsze i wiąże się z obumieraniem tkanek kostnych. Gdy u osoby młodej stwierdzono zwapnienie, wówczas najczęściej przyczyną jest właśnie niewłaściwa dieta, a więc za duża lub za mała ilość wapnia.

Objawy zwapnienia kości

Najczęstszym objawem, który skłania nas do pójścia na wizytę do lekarza, jest podatność na urazy kości, w tym najczęściej złamania. Pierwszą myślą w takim przypadku może być osteoporoza, często mylona ze zwapnieniem kości. Długotrwały ból kości, który występuje nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym, powinien być pierwszym alarmem dla nas, by zainteresować się swoim zdrowiem. Nie bez znaczenia dla powstania tej choroby pozostaje nasz wiek, a także obciążenie genetyczne. Jeśli jesteśmy młodzi, nie powinniśmy jednak bagatelizować bólu i także udać się na wizytę lekarską.

Jak leczyć zwapnienie kości?

Nasza wizyta u lekarza na pewno skończy się badaniem RTG. To dzięki temu zdjęciu lekarz będzie mógł określić rodzaj zwapnienia, a także skierować nas na dalsze badania oraz zaproponować leczenie. Wśród metod leczenia na pewno jest zmiana diety, a więc urozmaicenie o produkty zawierające magnez, witaminę K i D.

Wzbogacona dieta to jednak nie wszystko. Nieodłącznym elementem leczenia zwapnienia kości jest rehabilitacja. W ciężkich przypadkach wystarczy półgodzinny, delikatny trening. Na początek zalecane są takie aktywności, jak spacer przy podpórce, a także pływanie, które skutecznie odciąża stawy kości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*