RTG kręgosłupa – wskazania i przebieg badania

Zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa może dotyczyć każdego odcinka: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego lub krzyżowego. Dzięki temu prostemu badaniu lekarz ocenia stan naszego kręgosłupa, ewentualne wady postawy lub choroby zwyrodnieniowe.

Wskazania do RTG kręgosłupa

RTG kręgosłupa wykonuje w bardzo wielu sytuacjach. Wskazania są różne w zależności od odcinka. I tak, zdjęcie odcinka szyjnego wskazane jest w przypadku urazów, nawracających bóli głowy, szyi i barków, zawrotów głowy czy wad rozwojowych.

Prześwietlenia odcinka piersiowego dokonuje się w przypadku podejrzenia stanów zapalnych w tej części kręgosłupa, jałowej martwicy kości, czyli chorobie Scheuermanna oraz wad postawy.

Z kolei odcinek lędźwiowo-krzyżowy prześwietla się w przypadku, gdy pacjent skarży się na różnego rodzaju bóle tej części ciała.

Jak się przygotować do badania?

Zdjęcie RTG odcinka szyjnego czy piersiowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań, jedynie prześwietlenie części lędźwiowo-krzyżowej jest bardziej wymagające. Dzień przed badaniem należy jeść lekkostrawne posiłki, a ostatni spożyć w okolicach godziny 18. Badanie najlepiej wykonywać na czczo, a jeśli jest to niemożliwe, należy nie jeść 5h przed prześwietleniem. W dniu wykonywania zdjęcia nie należy palić i trzeba zadbać o wcześniejsze wypróżnienie.

Należy poinformować radiologa o przebytych chorobach i urazach kręgosłupa, a także o ewentualnej ciąży.

Przebieg badania

Do zdjęcia RTG trzeba odsłonić dany odcinek i ustawić się według wskazań radiologa, o ile jest to oczywiście możliwe.

Najczęściej wykonuje się zdjęcie przednio – tylne, gdzie promienie idą od przodu i padają na kliszę znajdującą się za badanym. W zależności od schorzenia lekarz może zlecić też zrobienie zdjęcia bocznego lub skośnego. Badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut. Wynik otrzymujemy w postaci kliszy z opisem.

Na podstawie wyniku badania lekarz może ocenić stan naszego kręgosłupa i zalecić dalsze działania, obejmujące np. rehabilitację, odpowiednie ćwiczenia fizyczne, noszenie gorsetu ortopedycznego lub poddanie się operacji chirurgicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*