Kiedy kule, a kiedy laska? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie wsparcie przy problemach z poruszaniem się

Na rynku obecnych jest wiele rodzajów sprzętu rehabilitacyjnego służącego wspieraniu chodu. Kule, laski w formie trój- lub czwórnogu, balkoniki rehabilitacyjne – wielość dostępnych rozwiązań to odpowiedź na wielość urazów i problemów zdrowotnych, które wymuszają potrzebę dodatkowego wsparcia chodu. Którą pomoc wybrać, gdy zmagamy się z kontuzją, a która będzie najlepsza na co dzień dla seniora?

Laski, kule i balkoniki mają za zadanie stworzyć dodatkowy (trzeci, czwarty, itd.) punkt podparcia dla ciała w pozycji wyprostowanej, dzięki czemu chory może odciążyć np. bolącą nogę oraz łatwiej utrzymać równowagę.

Jakie schorzenia i urazy wymagają użycia tego typu sprzętu?

Przede wszystkim te dotyczące narządów ruchu: złamania nóg, skręcenia stawów, choroby stawów biodrowych i kolan, amputacja, reumatyzm, zwyrodnienia stawów. Drugą ważną grupą zaburzeń, przy których konieczne jest wsparcie z zewnątrz, są zaburzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym, błędnikiem, a więc poczuciem własnego ciała w przestrzeni i równowagą. W niektórych przypadkach laska czy kule potrzebne są tylko czasowo, w innych – już przez resztę życia.

Kiedy kule?

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kul: pachowe, łokciowe i uchylne. Najpowszechniej używa się kul łokciowych, bo są najoptymalniejsze dla ludzkiego zdrowia, jednak ich wykorzystywanie wymaga sprawnych dłoni i nadgarstków.

Na tej samej zasadzie działają kule uchylne. Różnią się jednak tym, że obejmują łokcie w całości – ruchomą obejmą. Ich zaletą jest to, że aby zwolnić dłonie, nie trzeba odkładać ich na bok (po wypuszczeniu z dłoni utrzymują się na łokciach), jednak w przypadku nagłej potrzeby, np. podczas upadku, nie ma możliwości ich szybkiego odrzucenia (a to grozi urazem).

W przypadkach, w których chory nie może wspierać się na dłoniach, wykorzystuje się kule pachowe. Nie należy ich jednak wykorzystywać ponad potrzebę, bo nadmiernie uciskają nerwy przebiegające pod pachami.

Kule wykorzystują głównie osoby po przebytych urazach, po operacjach w obrębie narządu ruchu, w trakcie rehabilitacji. Użycie kul jest zwykle czasowe.

Kiedy laska?

Laska służy przede wszystkim osobom starszym. Sięga tylko do dłoni, także dłonią się ją trzyma. Istnieją laski zarówno do ręki prawej, jak i do lewej, wykonuje się je z przeróżnych materiałów, dostępne są nawet modele teleskopowe. Klasyczna laska daje podparcie w jednym punkcie, więc jest najbardziej podstawowym wariantem wsparcia. Osoby potrzebujące mocniejszego wsparcia, powinny więc wybierać laski w formie trójnogu bądź czwórnogu. Gdy podeprzemy się na takiej lasce, przykładając do niej bardzo duży ciężar, nie wyczujemy żadnej niestabilności, laska nie będzie się kiwać.

Kiedy balkonik?

Balkoniki rehabilitacyjne to najbardziej stabilny ze wszystkich wymienionych tu sprzętów. Daje zdecydowanie największe pole podparcia, a dzięki temu, że utrzymuje się go i prowadzi obiema rękoma, pozwala zachować idealną równowagę. Klasyczny balkonik wyposażony jest w kółka, więc aby się z nim przemieszczać, wystarczy go przed sobą pchać. Istnieją także balkoniki na nóżkach (jak laska), ale wówczas mówimy o tzw. podpórce. Podpórkę z każdym krokiem należy podnieść i ponownie postawić na ziemi.

Balkoniki służą zarówno seniorom, których ograniczone możliwości ruchowe wynikają z podeszłego wieku, jak i osobom z niepełnosprawnością ruchową, które nie muszą używać wózków inwalidzkich, ale dla utrzymania równowagi muszą korzystać ze wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*