Masaż leczniczy i jego rodzaje

Masaż leczniczy to kolejna dziedzina fizjoterapii. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu ruchu, niweluje on bóle mięśni i stawów, a także kręgosłupa. Ponadto przyspiesza przemianę materii oraz poprawia krążenie. Wyróżnia się kilka różnych rodzajów masażu leczniczego, z których każdy pomaga na inne przypadłości. Zabieg można też stosować profilaktycznie jak formę relaksu, rozładowania stresów i napięć.

Masaż klasyczny

To najpopularniejsza forma masażu leczniczego. Polega na ugniataniu całego ciała, które rozpoczyna się od stóp, przechodząc stopniowo w górę przez nogi, pośladki i plecy aż do karku. Tutaj fizjoterapeuta się zatrzymuje. Odcinek szyjny omija się, by nie uszkodzić nerwów.

Masaż klasyczny doskonale rozluźnia mięsnie, poprawia ich kondycję, usprawnia też stawy. Ponadto przyspiesza przemianę materii, usprawnia krążenie, a do tego łagodzi stres i lęk. Stanowi wspaniałą terapię antydepresyjną i relaksującą.

Masaż limfatyczny

Nazywany także drenażowym. Działa odchudzająco, poprawia metabolizm i krążenie krwi. Usuwa z organizmu toksyny, oczyszcza go, redukuje cellulit i poprawia elastyczność skóry. Wzmacnia również system immunologiczny, jest więc idealny w okresie jesienno-zimowym. Zaleca się go kobietom po amputacji piersi, gdyż przyspiesza gojenie, redukuje ból i obrzęk.

Zabieg ten polega na wyciskaniu ciała. Palce przesuwają się w kierunku serca. Proces rozpoczyna się i kończy na okolicach górnej części szyi. Tego typu masaż wymaga dużego doświadczenia, dlatego stosowany jest tylko przez wprawionych fizjoterapeutów.

Niestety, nie każdy może z niego skorzystać. Przeciwskazaniami do zabiegu jest choroba nowotworowa układu limfatycznego, przerzuty nowotworowe, choroby zakaźne, a także obrzęki wywołane stanami zapalnymi.

Masaż segmentalny

Przypomina masaż klasyczny, z tym że stosuje się w nim specjalne chwyty. Pomaga przede wszystkim przy rwie kulszowej, bólach neurologicznych oraz gośćcu.

Masaż aromaterapeutyczny

W porównaniu z masażem klasycznym jest delikatniejszy oraz wykorzystuje zdrowotne właściwości olejków eterycznych. Stosuje się go w przypadku cellulitu, rozstępów oraz w depresji. Doskonale zwalcza różnego rodzaju bóle, w tym migreny i bóle menstruacyjne. Zabieg pomaga redukować nadciśnienie, świetnie odpręża i koi nerwy.

Masaż punktowy

Stosuje się w przypadku bólów konkretnych miejsc. Polega na uciskaniu bolącej sfery przez 3-6 sekund. Zaczyna się od niewielkich ucisków, a potem zwiększa nacisk, kończąc znów na łagodnym dotyku.

Masaż kontrlateralny

Wykorzystywany jest w przypadku długiego unieruchomienia ręki lub nogi. Polega na silnym masowaniu zdrowej kończyny, co powoduje przyspieszenie regeneracji chorej. Zabieg przyspiesza zrastanie się kości, ale bywa dość bolesny. Zapobiega też przykurczom więzadeł oraz zesztywnieniu stawów.

Masaż wodny wirowy

Ma zastosowanie w rehabilitacji po różnego rodzaju urazach i operacjach. Pomaga w reumatyzmie, na bóle mięśni oraz słabe krążenie krwi. Pacjent masowany jest za pomocą ciepłej wody wprawionej w ruch.

Masaż podwodny

Redukuje bóle reumatyczne, przyspiesza gojenie blizn. Podczas zabiegu wykorzystuje się wodę pod ciśnieniem. Rozpoczyna się od masażu stóp, idąc w kierunku serca. Omija się kręgosłup oraz brzuch.

Masaże to wspaniałe remedium na wiele schorzeń. Wpływają korzystnie zarówno na ciało, jak i umysł. Warto korzystać z nich regularnie, zwłaszcza jeśli mamy problemy z przewlekłym bólem kręgosłupa, korzystamy z gorsetów ortopedycznych, ortez lub stabilizatorów. Fizjoterapeuta z pewnością dobierze dla nas najlepszy zabieg, który wspomoże regenerację naszych mięśni i stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*